Charismatický je medvěd, necharismatický had. Výtvarnice sestry Dostálkovy inspiruje hierarchie zvířat, lidí i ochrana přírody
Společně jako mladé dívky objevovaly hudbu a studovaly na umělecké škole. Společně působí jako kurátorky v ostravském Platu, společně tvoří a oběma jsou inspirací jak texty polského romanopisce a dramatika Witolda Gombrowicze, tak texty odborné. Ve Vizitce jsme po dlouhé době přivítali uměleckou dvojici: sestry Danielu a Lindu Dostálkovy.
Charismatický je pro většinu lidí medvěd, necharismatický kupříkladu had. Tak vysvětlují umělkyně Daniela a Linda Dostálkovy podstatu lidského sortování zvířat, což je pro ně jedním z dlouhodobých témat. V chystaném projektu pro nový výstavní prostor ostravské galerie Plato, který se otevře letos v září v místě bývalých jatek, posunou toto téma do roviny „coververzí“ bajek. Ty dodnes vnímají jako morální kompas lidského fungování. „Vymyslely jsme moderní bajky o současném životním stylu, o bezpečí, štěstí a wellbeingu. Zvíře bude průvodcem,“ řekly sestry Dostálkovy ve Vizitce Markétě Kaňkové o výstavě s názvem Welcome Wellbeing.
Nežádoucí romantický konstrukt
Linda nejprve vystudovala scénografii na JAMU v Brně, později se zaměřila na typografii v nizozemském Arnhemu. Společně se sestrou Danielou pak studovala obor nová média na Akademii výtvarných umění ve Varšavě.
Často pracují společně a napříč disciplínami, nejčastěji ale s fotkou či videem, v nichž reflektují problémy dnešního světa – hierarchii druhů i lidí, mužů a žen, ekologii, ochranu zvířat a přírody. Tímto směrem se vydaly například i v projektu nazvaném The Spirit of Nature and Other Fairy Tales, vystaveném před dvěma lety v Katowicích. Jejich autorské video inspiroval obal alba americké folkové zpěvačky Karen Dalton, jež je na něm vyfocená před chatou, kterak kouří přímo na květinu. „Je to romantický konstrukt, který není v současném umění žádoucí, proto jsme pracovaly s vizualitou tehdejší doby. I samotný text písně nám přijde neuvěřitelný,“ naráží na její coververzi amerického tradicionálu I Wish I Was a Mole in the Ground. Téma coververzí se ostatně prolínalo celou Vizitkou a také v hudebním výběru měly sestry Dostálkovy pouze tyto typy skladeb. Včetně verzí hitu Riders on the Storm od The Doors, kteří jim „kdysi otevřely dveře do světa hudby.“
Prostořekost je pro nás zásadní
Ve Vizitce mluvily také o kritikou ceněných projektech – plakátech pro Národní divadlo anebo o fotografiích zveřejněných v československé edici časopisu Vogue.
I tam zúročily svůj cit pro sociální spravedlnost a ve spolupráci s módním domem Gucci nafotily módní story reflektující fungování Statku radosti, což je místo, které dává domov zvířatům pocházejícím ze zlých podmínek. „My už dlouho nerozlišujeme, na jakém projektu pracujeme, zda kurátorujeme anebo designujeme anebo zda je to komerční projekt,“ konstatují umělkyně. „Ke všemu přistupujeme se stejnou mírou empatie a energie, pořád je to komunikace tématu, které nás zajímá, a tím je sociologie módy.“
Čtěte také
Tématem k diskusi byla samozřejmě i aktuální výstava Verbal Slip v Platu. Je založená na premise, že nechtěně vyřčená slova mohou někdy druhou osobu zranit, jindy ale vedou k podstatným změnám. Se zbrkle vyřčenými výroky prý mají sestry Dostálkovy zkušenost na denní bázi. „Upřímnost, až prostořekost je pro nás zásadní. Doufáme, že to okolí nevnímá negativně.“
Související
-
Když romantik potká narcistu, může to být fatální průšvih, říká výtvarnice Anežka Hošková
„Je to vzrušující technika, baví mě nepředvídatelnost výsledku,“ říká Anežka Hošková o akvarelu, jemuž se poslední dobou hodně věnuje.
-
Spontaneita a vnitřní svět. Umění je pro mě životní potřeba, říká kurátorka Terezie Zemánková
Za dar zjitřeného estetického vnímání vděčí své umělecky založené rodině. Studovala malbu, v profesním životě se věnuje kurátorské práci a přípravě výstav umění art brut.
-
Křehké postavy a těžké balvany. Kurátorka Marie Bergmanová mluví o světech malířek Válových
Poslechněte si celou Vizitku, ve které Marie Bergmanová detailně mluví o libčické výstavě i o tom, jaké schopnosti a znalosti by měl mít správný kurátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.