Česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy

4. březen 2013

Naše noci jsou v současnosti mnohem světlejší než za dob našich rodičů a prarodičů, což má za následek nejen to, že nad svými hlavami vidíme méně hvězd. To by se však mohlo napříště zlepšit alespoň v Beskydech.

Až se příště vydáte na výlet do Beskyd, nezapomeňte se v noci podívat k obloze. Možná na ní uvidíte tolik hvězd, jako nikdy předtím. Pokud ano, pravděpodobně to bude i díky tomu, že noc bude temnější, než jste zvyklí.

Jistě k tomu přispěje i dnešní slavnostní podpis Memoranda, kterým bude vyhlášena česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy. Stane se tak u příležitosti 40. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...