Česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy

4. březen 2013

Naše noci jsou v současnosti mnohem světlejší než za dob našich rodičů a prarodičů, což má za následek nejen to, že nad svými hlavami vidíme méně hvězd. To by se však mohlo napříště zlepšit alespoň v Beskydech.

Až se příště vydáte na výlet do Beskyd, nezapomeňte se v noci podívat k obloze. Možná na ní uvidíte tolik hvězd, jako nikdy předtím. Pokud ano, pravděpodobně to bude i díky tomu, že noc bude temnější, než jste zvyklí.

Jistě k tomu přispěje i dnešní slavnostní podpis Memoranda, kterým bude vyhlášena česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy. Stane se tak u příležitosti 40. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.