Česká řeč jest pěknější než jiné... Po stopách Jana Blahoslava, renesančního učence a autora Gramatiky české

21. říjen 2023

Coby biskup Jednoty bratrské, překladatel a literát vystavěl Jan Blahoslav základy pro dílo, na něž později navázal J. A. Komenský. Patřil k předním českým renesančním učencům a jeho dědictví je podstatné dlouholetou organizační a literární činností, která později vedla k vydání Bible kralické.

Vedle toho však zaslouží pozornost i další učencovy spisy. Například bratrské kancionály, literárněvědné pojednání Gramatika nebo spis Musika. Jan Blahoslav svým talentem a šíří zájmů pozitivně ovlivnil kulturní dění v českých zemích v 16. století, včetně rozvoje tiskařského a nakladatelského řemesla.

Ukázka starého pravopisu, u kterého rovněž stál Jan Blahoslav

Nejen o tom se dozvíme více při návštěvě míst spjatých s odkazem učence: Přerovem, Rajhradem a Ivančicemi na Moravě. Průvodci nám budou historička Helena Kovářová, historik Jiří David, archeoložka Klára Sovová a správce bratrského sboru Tomáš Marván. 

autor: Petr Slinták
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.