Castellucci i Wilson na předměstí. Pařížský Festival d`automne usiluje o decentralizaci
Festival d`automne patří podle odborníků k nejlepším přehlídkám ve Francii, které se zaměřují na současný tanec, divadlo a hudbu. Postupně se do programu dostalo i vizuální umění, performance a kinematografie. Součástí letošního programu je i inscenace Obyčejní lidé pražského Divadlo Archa.
„Vše začalo v roce 1972 za velice skromných podmínek. Původně měl festival deset dní. Postupně se ale rozrostl a dnes trvá skoro čtyři měsíce. Když se ale podíváme na první ročníky, v 70. letech, tak linii si zachováváme stejnou. Stejně tak duch festivalu se nemění,“ říká Marie Collin, programová ředitelka festivalu.
Decentralizace umění
Festival d`automne se z centrální Paříže rozšířil prakticky do celého regionu Ile-de-France. „Trvalo nám asi tak 15 let, než jsme mohli uskutečnit to, co jsme chtěli. Jestliže se nám daří přivážet do Paříže umělce z druhého konce světa, chceme jejich umění představit většímu publiku a nejen tomu v centru. Přibližně od roku 2000 takto spolupracujeme s pětadvaceti místy mimo centrální Paříž,“ vysvětluje Marie Collin.
Letos do přehlídky zařadili třeba portrét Merce Cunninghama i královny performance La Ribot. Díky dlouholeté spolupráci mezi festivalem a choreografkou Wen Hui se v Paříži představí i pražské Divadlo Archa s inscenací Obyčejní lidé. Právě to vytvořila čínská tanečnice společně s režisérkou Janou Svobodovou. Svou inscenaci zahraje v průběhu listopadu na dvou místech – v centru v Théâtre des Abbesses a na předměstí v divadla v Cergy – Pontoise.
Kippling v režii Roberta Wilsona
Avantgardní americký režisér Robert Wilson má v Paříži své publikum a často prezentuje svoji práci. Tentokrát se pustil do ztvárnění Kiplingovy Knihy džunglí. Wilsonova inscenace je věnována publikum od osmi let věku.
„Velice se mi líbí na spojení právě Wilsona a Kiplinga. V představení můžeme pocítit živost, organičnost a přesnost, díky kterým může mladé publikum objevit práci Roberta Wilsona,“ říká herečka Aurore Déon, která v inscenaci ztvárnila vypravěčku a postavu slonice.
„Pro nás herečky a herce je to unikátní příležitost. Na Wilsonově práci je vidět, že ji skutečně miluje a je jí oddaný. Byla to skutečně velká radost!,“ přiznává Olga Mouak, která hraje roli pantera.
Rozhlas na jevišti
Do svého programu festival zařadil i komponovaný pořad Radio Live. Redaktorky Radio France Aurélie Charon a Caroline Gillet vytvořili inscenaci, při které mluví s mladými lidmi z celého světa. Většina z nich jsou aktivisté ve své zemi. Redaktorky se tak zajímají o jejich pohled na současný svět a nechávají je přiblížit jejich životní příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.