Carlo Goldoni: Chytrá vdova. Komedie o půvabné a chytré Rosauře, která si musí vybrat manžela hned ze čtyř nápadníků
Jedna žena a několik ctitelů, to je oblíbený komediální námět. Italský dramatik Carlo Goldoni ovšem pojednal tuto klasickou zápletku nejen mistrně, ale i originálně. Rozhlasovou inscenaci jeho Chytré vdovy uvádíme jako Hru pro pamětníky v obnovené premiéře po více než třiceti letech. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
O mladou a chytrou vdovu se ucházejí hned čtyři muži čtyř národností - Francouz, Němec, Angličan a Ital. Každý z nich se dvoří, jak je v jeho kraji zvykem. Půvabná Rosaura, hlavní hrdinka Goldoniho komedie, toho dokonale využije. Vsadí při tom na mužskou ješitnost a dokáže tak nejen vybrat si toho pravého, ale návdavkem i provdat svou sestru.
Měl se stát právníkem, ale nakonec zcela propadl divadlu a stal se nejvýznamnějším italským dramatikem 18. století. Carlo Goldoni (1707–1793), otec moderní nejen italské komedie, prožil nejvýznamnější část života v rodných Benátkách. Tamějším náměstíčkům, zákoutím a především obyvatelům postavil nehynoucí pomník ve svých komediích. Napsal jich více než 200 a zalidnil je nepřeberným množstvím skvěle odpozorovaných postav – od služek, pradlen, gondoliérů, přes drobné živnostníky a měšťany, až po markýze nebo hrabata. Své bližní zobrazoval ne jako objekty posměchu, ale s pochopením pro jejich problémy, radosti i vášně. Nikoli v abstraktních souvislostech, ale v konkrétním čase a sociální situaci.
Svou poetiku, kterou na rozdíl od panující komedie dell´arte stavěl na pevném textu a individuálních postavách a ne na typizovaných maskách a improvizaci herců, si musel vybojovat a prosadit. Jak napsal v textech vykládajících a obhajujících vlastní pojetí divadla: komedie má být zrcadlem skutečného světa. Tento princip Goldoni ve svých hrách naplnil dokonale, snad proto jsou jeho hry zachycující opravdové lidské radosti, strasti i neřesti dodnes živé a hrají se na jevištích po celém světě.
Ve Hře pro pamětníky si Goldoniho mistrovství připomínáme archivní brněnskou inscenací komedie Chytrá vdova (La vedova scaltra, 1748). V roce 1958 ji nastudoval režisér Vladimír Vozák, který do titulní role obsadil Helenu Kružíkovou. Dále hrají Bohuš Smutný, Vilém Lamparter, Rudolf Krátký, Josef Karlík, Jiřina Prokšová a další.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.