Břetislav Rychlík: Jeviště v mé prasklé hlavě aneb Útržky z nedokončené inventury

26. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 15. 3.
Břetislav Rychlík

Ze svých (nejen) divadelních vzpomínek čte herec, scenárista, režisér a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík. Premiéru vltavských Osudů poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší, Michal Zelinka
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 15. 2. 2021
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu

Břetislav Rychlík – herec, divadelní režisér, filmový dokumentarista, scenárista, publicista, folklorista, občanský aktivista a také docent Divadelní fakulty JAMU – publikoval v letech 2014 a 2015 v Divadelních novinách svůj vzpomínkový cyklus Bylo nás pět a půl. Čtenáři mohli sledovat dvanáct krátkých „dějství“, přičemž poslední z nich autor dovedl do listopadového převratu v roce 1989.

Podobný název Bylo jich pět a půl: 30 let HaDivadla dal v roce 2006 své knize Josef Kovalčuk. Historie nejdříve prostějovského a pak brněnského Hanáckého divadla/HaDivadla je svým způsobem tématem obou publikací. Dramaturg Josef Kovalčuk (později mj. dlouholetý děkan Divadelní fakulty JAMU a následně prorektor JAMU) toto divadlo v roce 1974 v Prostějově spoluzakládal.

Variace na název Poláčkova románu Bylo nás pět ovšem vedou až ke hře Bylo jich pět a půl, kterou Arnošt Goldflam s Josefem Kovalčukem (a de facto celým souborem) napsali v roce 1982 pro HaDivadlo a kterou Goldflam i režíroval.

Čtěte také

Břetislav Rychlík objevil Hanácké divadlo v roce 1981, kdy byl v angažmá v Městském divadle v Mostě. Tehdy měl poprvé příležitost zažít „Hanáky“ v akci, a to v pražském Rubínu, kde vystoupili s Triptychem v režii Svatopluka Vály. „Od první vteřiny jsem cítil, že to je osudové,“ vzpomíná Rychlík. „Bylo to jak blesk z čistého nebe. Praskla mi hlava, jak by řekl bubeník Ernouš Šedivý. Srdce vyrvané z těla. Je rozhodnuto.“

Proto se Rychlíkovy vzpomínky, upravené a rozšířené pro rozhlas, jmenují Jeviště v mé prasklé hlavě aneb Útržky z nedokončené inventury.

Cyklus se ale neomezuje jen na příběhy spjaté s HaDivadlem. Rodák z Uherského Hradiště strávil předtím dvě sezóny ve Slováckém divadle a další dvě v již zmíněném Mostě. Vedle vykreslení nejrůznějších typů z oblastních divadel dává autor k dobru historky, které se leckdy neobejdou bez peprných výrazů, ale skládá také hold osobnostem, jakými jsou například dramaturg a režisér Miloš Hynšt, režisér František Čech, hudební skladatel, klavírista a zpěvák Jiří Bulis, spisovatel Ludvík Vaculík a také dramatik a někdejší prezident Václav Havel.

Břetislav Rychlík nevypráví lineárně, propojuje motivy, vychutnává si tok řeči, cituje a pointuje. Vzpomínky na dobu svobody – od roku 1990 – dopsal pro rozhlasové Osudy nově. V těchto pasážích vypráví o svých zkušenostech s prací pro Českou televizi Brno, o své tvorbě v oblasti filmového dokumentu a divadelní režie.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...