SERIÁL

Božena Němcová: Národní báchorky a pověsti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Libuše Šafránková (2011)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ze sbírky obrozenské autorky pohádek, venkovských povídek a črt z lidového života čte Libuše Šafránková. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Božena Němcová uplatnila svůj osobitý vypravěčský talent hned ve svém prvním prozaickém díle Národní báchorky a pověsti (1845–1847). Sbírka obsahuje různé žánry lidové prozaické slovesnosti – fantastické i humorné pohádky, vyprávění anekdotického i novelistického rázu, pověsti, legendy. Větší část textů se opírá o lidové podání z českého severovýchodu a z Chodska, někdy převedla autorka do pohádkové podoby látku romantických povídek, několik příběhů je jejím autorským dílem.

Při psaní pohádek však Němcové nešlo o národopisnou dokumentárnost, nýbrž o umělecké zpracování, které učiní původní mluvený a improvizovaný text folklórní textem psané literatury. Vnesla tuto realitu českého venkova do svých literárních pohádek pomocí postav venkovského světa, zpodobováním pracovních zvyklostí a výjevů z vesnického životního i ročního cyklu.

Účinkuje: Libuše Šafránková

Připravila: Jarmila Konrádová
Hudební spolupráce: Pavla Schönová
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 2011.

Spustit audio
autoři: Jarmila Konrádová , Tvůrčí skupina Drama a literatura