Bílé zlato, nová ropa, lék i krásný minerál. Je lithium řešení klimatické krize?
Do šachet pod Cínovcem, ale i do míst povrchové těžby zavádí výstava Symptomy budoucnosti, na níž můžete zavítat až do 16. února 2025 v Galerii Hraničář v Ústí nad Labem. Jak může mezioborový kurátorský a umělecký výzkum přispět k řešení otázek spojených s těžbou lithia v Krušných horách? Lokální téma s globální perspektivou přišly s Hankou Malaníkovou diskutovat kurátorky Annu Remešová a Martina Johnová i vystavující umělkyně Bára Mrázková a Sára Märc.
Související
-
Uhlíkové kalkulačky, environmentální ambasadorka. Na FAMU chtějí natáčet zeleně
Jak vede své studenty k udržitelnému životu i natáčení pražská FAMU? O tom mluvil Tomáš Pilát s děkankou fakulty Andreou Slovákovou.
-
Poslední medvěd. Spisovatelka Hannah Gold spojuje dobrodružství dětí a zvířat s klimatickou krizí
Jak souvisí nepřítomnost medvědů na Medvědím ostrově se změnou klimatu? A co když je tam přece ještě jeden poslední medvěd?
-
Udrž to! 7 dní pro planetu s Vltavou
I kulturní projekty můžeme vymýšlet s ohledem na udržitelné chování – Český rozhlas Vltava přináší inspirativní rozhovory s osobnostmi, kterým není lhostejná budoucnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.