Uhlíkové kalkulačky, environmentální ambasadorka. Na FAMU chtějí natáčet zeleně

18. září 2023

Studentská natáčení sice nejsou bombastická, nepotřebují velké štáby, na druhou stranu ale ze školy vzejde více než 500 cvičení a filmů ročně. I proto fakulta zavádí (zatím pilotně) natáčení svých snímků podle Manuálu udržitelné filmové produkce. Práce na něm trvala rok a půl, a jeho autoři přizpůsobili zásady udržitelného natáčení provozu školy.

Dalším důležitým prvkem udržitelnosti na FAMU je ekologické vzdělávání studentů. „Jedna věc je pracovat podle určitých pravidel, druhá pak říct, jak tato pravidla vznikla a o jaké vědecké poznatky jsou opřena,“ vysvětluje děkanka FAMU Andrea Slováková.

Čtěte také

Škola tak připravila několik nových předmětů a taky sérii modulů blokové výuky. Věnuje se v nich například takzvaným uhlíkovým kalkulačkám. Ty sčítají ekonomické a ekologické náklady na určitá produkční rozhodnutí v různých fázích práce na filmech. Jiný modul přibližuje pozici environmentálního konzultanta. „U nás v Česku tahle pozice neexistuje, nedá se nikde studovat a nemáme pro ni certifikaci; v různých státech – včetně evropských – ale úspěšně funguje. Tito konzultanti nebo konzultantky jsou členy komisí rozdělujících peníze na kinematografickou výrobu, a se štábem procházejí celý proces od vývoje až po postprodukci a distribuci snímků,“ charakterizuje důležitou funkci Slováková.

Nelze pouze nařizovat, ale je nutné také vysvětlovat.

Na FAMU taky zřídili pozici environmentální ambasadorky, která se věnuje jak praktickému natáčení, tak i „zelenému“ fungování celé instituce. Do něj jsou zapojeni jak studující, tak zaměstnanci fakulty. Studenti FAMU se podílejí i na aktivitách Univerzity za klima, jejichž gró se odehrává kolem 17. listopadu. „Jde mimo jiné o to, najít pro tohle slavné datum nový obsah skrze zohledňování a řešení klimatické krize,“ přibližuje sympatické snahy děkanka FAMU Andrea Slováková.

Spustit audio

Související