Bicí jako dobrodružství. Někdy strávím víc času stavěním nástrojů do správného tvaru než zkoušením skladby, říká Martin Opršál

3. listopad 2023

Co dělat, když coby hráč na bicí uprostřed skladby zjistíte, že je tak náročná, že ji s aktuálním rozložením nástrojů nedokážete dohrát? Zkušenost s touto situací má i Martin Opršál, špičkový hudebník, hráč na marimbu, vedoucí Katedry bicích nástrojů na JAMU, studentská opora a muž, který dodnes těží ze zahraničních zkušeností nabitých na přelomu 80. a 90. let. Proč je pro hráče na bicí nástroje důležitá voda? I o tom s ním ve Vizitce mluvila Renáta Spisarová.

Hudebník Martin Opršál
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.