Bez vlasů zato s vavříny. Hlavní trofej komiksových cen Muriel 2020 získal výjimečný autobiografický komiks

24. únor 2021

Nejlepší komiksovou knihou loňského roku se stal grafický román Bez vlasů (Paseka) scenáristky Terezy Drahoňovské a kreslířky Štěpánky Jislové, který ukazuje autorčinu anabázi s autoimunitním onemocněním. Přestože některé tituly měly v různých kategoriích více nominací, ocenění byla nakonec poměrně rovnoměrně rozprostřena.

To tady ještě nebylo

Životní příběh Terezy Drahoňovské ve finále proměnil pouze jednu ze svých tří nominací, ale zato získal hlavní cenu. „Album je vedle skvělé kresby a celkově profesionálního provedení v domácím prostředí nové hned ve třech ohledech, a to ve spojení originálního tématu otevírajícího komiks dalším čtenářům, autobiografického žánru a ženské perspektivy. Bez nadsázky se dá říct, že něco takového tady ještě nevyšlo,“ vyjádřila se k výběru vítěze porota.

Čtěte také

Přestože se z nominací mohlo zdát, že výroční komiksové ceny za loňský rok se povezou na ryze „ženské vlně“, nakonec se na stupních vítězů dostalo i na „klučičí“ autory i témata. Cenu za nejlepší kresbu si odnesl chlapácký Singl (Labyrint) Jiřího Franty, který podle ortelu poroty: „Vnesl do poměrně banálního příběhu o vztahu na jednu noc svůj smysl pro drobnokresbu i působivé celky.“ Ocenění za nejlepší scénář pak získal foglarovskými knihami inspirovaný Rváčov (Lipnik) Džiana Babana, jež ve svém vyprávění sofistikovaně proplétá několik narativních linií a dramatické scény skládá spolu s retrospektivami do plastického příběhu s množstvím postav, zápletek i událostí.

Odvaha je volba

Hned za tři komiksy nominovaná Kateřina Čupová, jež nakonec proměnila jednu ze dvou, které mezi sebou soutěžily v téže kategorii Nejlepší krátký komiks. Podle stanoviska poroty se „projevila coby originální a pracovitá autorka, která dokáže při zachování charakteristického stylu umně variovat různé stylizace.“ Oceněn byl příběh nazvaný Druhý břeh z antologie Odvaha je volba (Junák – český skaut/Argo), jeden z osmi, jejichž scénáře připravil Marek Steininger.

Čtěte také

V překladových kategoriích zabodovala kniha Jedno obyčejný léto (Paseka) o iniciačních prázdninách svou kamarádek coby nejlepší překladový komiks a připsala si tak další z mnoha vavřínů, které na své pouti světem už získala. Přímo překladatelskou cenu však získala Michaela Marková za svou práci na souboru stripů Nathana W. Pylea o modrých bytostech, které na své planetě holdují bizarním leč podivně povědomým zvyklostem. Jak se vyjádřila sama překladatelka, když si Pyleova výstižná ztvárnění absurdity všedních situací prohlížela na internetu v originále: „Chtěla bych vidět toho, kdo by se to odvážil přeložit.“ Její odvaha i volba se tedy nakonec vyplatila nejen českým čtenářům, ale i jí samotné – alespoň v podobě lepé komiksové trofeje.

MURIEL 2020

1. Nejlepší komiksová kniha 
·       Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová za Bez vlasů (Paseka)
 
2. Nejlepší kresba
·       Jiří Franta za Singl (Labyrint)
 
3. Nejlepší scénář komiksu
·       Džian Baban za Rváčov 1 (Lipnik)
 
4. Nejlepší krátký komiks
·       Kateřina Čupová a Marek Steininger za Druhý břeh (in Odvaha je volba; Junák – český skaut/Argo)
 
5. Nejlepší komiks pro děti
·       Petr Kopl za Morgavsa & Morgana: Princezna čarodějka (Grada)
 
6. Nejlepší strip
·       Lukáš Fibrich za Mourisson (in ABC, CNC)
 
7. Nejlepší překladový komiks
·       Paseka za Jedno obyčejný léto od Mariko Tamaki a Jillian Tamaki
 
8. Nejlepší překlad komiksového díla
·       Michala Marková za Divná planeta (Universum)
 
9. Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks
·       Barbora Satranská za Hospodský, průvodčí, truhlář, cukrářka, farář, vitrážista, řezník, restaurátor a sociální pracovnice (Ateliér ilustrace a grafiky VŠUP)
 
10. Přínos českému komiksu
·       Tomáš Kučerovský a Tomáš Prokůpek za založení a vydávání časopisu Aargh!
 
11. Síň slávy
·       Ivan Stable a Jakub Němeček, nakladatelé (Mot komiks)

Spustit audio