Betonová sakrální architektura v Kolíně nad Rýnem. Kostel Johannes XXIII je jedinou stavbou katolického sochaře Josefa Rikuse

8. prosinec 2021

Sochař Josef Rikus pocházel z nedalekého města Paderborn. Pracoval především na menších církevních zakázkách včetně mnoha oltářů a výzdoby historických kostelů. Ke své vrcholné zakázce se dostal přes osvíceného katolického teologa Wylhelma Nyssena. Ten působil od roku 1957 na tamější univerzitě jako pastor studentské komunity. 

V roce 1964 Nyssen v areálu inicioval zbudování moderního studentského sídliště a s myšlenkou stavby malého kostela v centru této komunity počítal už od počátku. Nakonec se společně se sochařem Rikusem a architektem Heinzem Buchmanem podílel na koncepci architektonicky i filozoficky inovativního sakrálního díla. Teologicko-výtvarná trojice společně chtěla vytvořit demokratický svatostánek nové doby, bez jakékoliv arogantní hierarchie, kostel otevřený křesťanské víře i demokratickému myšlení pro všechny.

Kostel Johannes XXIII v Kolíně nad Rýnem

Tvůrci dospěli ke koncepci kostela jako symbolu odkazujícímu k podobě stromu, který pod svou korunou skýtá útočiště pro všechny věřící. Nyssen chtěl od počátku pracovat s abstraktními symboly na úkor tradiční figurální dekorace. Uprostřed otevřené, opět nijak nehierarchizované haly, jsou umístěny čtyři hlavní betonové pilíře s dřevěným oltářem uprostřed. Symbolika kmene stromu znázorněná v podobě kubisticky odskočených geometrických objemů pak pokračuje i v návrhu stropu a střechy, která jakoby z interiéru prorůstá směrem ven k nebi a zastřešuje tak celý posvátný prostor.

Křesťanská symbolika na jedné straně a nutné konstrukční řešení na druhé

Tak vznikla výsledná podoba kostela, která by se bez centrálních čtyř pilířů jen těžko obešla. I jiné architektonické prvky svědčí o celkové demokratizaci stavby a jejího poslání. Vchod do kostela, symbolicky bez prahu, je zcela nenápadně umístěn pod betonovou stříškou. Uvnitř se pak široká loď otevírá ze dvou stran prosklenými stěnami s vitrážovou abstraktní dekorací provedenou německým výtvarníkem Willy Thonetem. 

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.