Bernard Clavel: Poslední etapa. Příběh o cestě bez cíle

28. květen 2023

Bývalý příslušník Cizinecké legie Lafont na svých toulkách doputuje do vesnice, za níž končí cesta. Vede jen k okraji prudkého, hlubokého srázu. Možná i proto se zde Lafont usadí. Vesničany okouzlí svými zkušenostmi, zručností, přímočarostí, přátelskou povahou. Najde si práci, získá přátele, opatrně se sbližuje s vedoucí místní pošty. Ona nikam nevedoucí cesta ho ale nepřestává provokovat. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Lafond (Jaromír Spal), Tonek Bertrand (František Smolík), Bertrandová (Světla Amortová), Honzík (Jan Kotva), Pépé (Michal Maršálek), Leonie (Slávka Budínová), Lucien (Bohumil Švarc), Jana (Nina Jiránková), Žena na poště (Miriam Kantorková), Žena na vsi (Michaela Lohniská) a Muž ze vsi (Milan Gajda)
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Překlad: Vladimír Merhaut
Hudba: Miloslav Ducháč
Režie: Jiří Roll
Natočeno: 1966

Bernard Clavel se narodil 29. května 1923 v Lous-le-Saunier, ve střední Francii. Přesto že od dětství projevoval umělecké sklony, na přání otce se vyučil cukrářem. Vystřídal řadu zaměstnání. V roce 1956 vydal první román s názvem L’ouvrier de la nuit (Noční dělník), který mu umožnil vstup do literárního světa. Během následujících čtyřiceti let Bernard Clavel publikoval na devadesát literárních děl. Řada z nich byla přeložena do jiných jazyků včetně češtiny, některé vyšly jen v samotné Francii v milionových nákladech.

Podobně jako hrdina Poslední etapy Lafont i Bernard Clavel často měnil své působiště, a to nejen v rámci Francie. Krátce žil i v bývalém Československu, dokonce pobýval v Sovětském svazu. Koncem sedmdesátých let se odstěhoval do Kanady, kde poznal svou ženu, spisovatelku Josette Pratteovou. Vedle literární činnosti se také angažoval v sociálních a protiválečných projektech.

Obnovenou premiéru inscenace z roku 1967 uvádíme u příležitosti stého výročí narození Bernarda Clavela.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?