Básnická tvorba Karla Hynka
Karel Hynek byl jedním z nejvýznamnějších českých básníků hlásících se k surrealismu. Výběr z jeho poezie si poslechnětě on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Narodil se v roce 1925, v roce osvobození od nacismu mu bylo dvacet let a zemřel, osmadvacetiletý, v roce Stalinovy smrti, tedy roku 1953. Spolu s Karlem Teigem, Josefem Istlerem, Vratislavem Effenbergerem a Mikulášem Medkem znovuobnovil československou surrealistickou skupinu (1947). O čtyři roky později vznikly jejich pracovní sborníky nazvané Znamení zvěrokruhu. Tyto ineditní soubory existovaly vždy jen v jediném exempláři, byly vybaveny originálními grafickými listy a vlepovanými reprodukcemi. Hynkovy vlastní básnické sbírky zůstávaly v rukopisné podobě.
Čtěte také
Karel Hynek spolu s přáteli pohrdali oficiální literaturou, vysmívali se jí a šli vlastní cestou. Pro Hynkovu tvorbu jsou charakteristické odkazy na jiné, obecně známé či dobově příznačné texty. Těžiště jeho tvorby spočívá v básnické mystifikaci a odporu vůči patetickému poválečnému literátství prostřednictvím černého humoru, hravosti a lyrické absurdnosti.
Související
-
Milan Nápravník: Úvahy o ideologii
Fragment z esejistické monografie spisovatele, editora a výtvarníka, který byl výrazným představitelem surrealismu. Účinkuje Ivan Jiřík.
-
Jakub Řehák: Styl je výrazem temperamentu, a o ten by se měl básník starat
Letos na jaře vydává básník a esejista Jakub Řehák svou čtvrtou sbírku Obyvatelé. S Petrem Šrámkem mluvil ve Vizitce nejen o postavení poezie v dnešním světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.