Andrés Sánchez Robayna: Tím velkým mořem. Motivy ztráty i naděje ve sbírce oceňovaného básníka

5. únor 2023

Výběr ze stejnojmenné sbírky básníka, esejisty a překladatele z Kanárských ostrovů. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jan Vlasák, Renata Venclová
Připravil: Petr Šmíd
Překlad: Petr Zavadil
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 5. 2. 2023
Natočeno: 2022

Andrés Sánchez Robayna se narodil na začátku 50. let na Kanárských ostrovech, kde dodnes působí jako profesor španělské literatury, esejista, oceňovaný překladatel i básník. Robayna je poeta doctus, i tak nás ale zaujme jeho střídmý a průzračný slovník.

Zatím posledním básnickým počinem Robayny je sbírka Tím velkým mořem (Por el gran mar) vydaná v roce 2019 (v roce 2022 v překladu Petra Zavadila do češtiny). Sbírku napsal Robayna po smrti své manželky a její ztráta je i hlavním motivem celé sbírky. Přesto nás básnický hlas opakovaně nabádá k novému začátku. Sílu nachází v moři dětství, netápe v existenciální absurditě a vyslovuje jednoznačné „ano“ životu a božímu stvoření.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?