BáSnění Víta Slívy

17. leden 2022

Texty svých oblíbených básníků Františka Halase, Vladimíra Holana a Rainera Marii Rilkeho tento týden v pořadu BáSnění čte a komentuje básník Vít Slíva.

Rodák z Hradce nad Moravicí Vít Slíva (1951) je absolventem brněnské filozofické fakulty v oborech čeština a latina. Působil na gymnáziu v Brně-Králově Poli, nyní učí na Biskupském gymnáziu v Brně.

Vydal čtrnáct básnických knih, sbírka Bubnování na sudy získala v roce 2003 cenu Magnesia Litera za poezii a Cenu Nadace Český literární fond. Za literární činnost obdržel v roce 2020 Cenu města Brna.

Jeho básně zhudebňuje skladatel a kytarista Lukáš Sommer.

Je členem Sdružení Q, statutárním zástupcem zapsaného spolku Weles a jazykovým redaktorem jeho stejnojmenného časopisu a knižních publikací.

Žije a pracuje v Brně.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2020.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • František Halas: Déšť v listopadu (ze sbírky Ladění, Fr. Borový 1942)
  • Vladimír Holan: Jak rád (ze souboru Trialog, Krajské nakladatelství Brno 1964)
  • Vladimír Holan: úryvek z básně La belle dame sans merci (ze sbírky Mozartiana, Československý spisovatel 1987)
  • Rainer Maria Rilke: začátek první elegie (ze sbírky Elegie z Duina, edice Atlantis, Jan V. Pojer Brno 1930, překlad Pavel Eisner)
  • Vít Slíva: - - - ! Ludvíku Kunderovi (ze sbírky Bubnování na sudy, Weles Vendryně 2002)
  • Vít Slíva: Kněžský hájek Marku Váchovi (ze sbírky Návrší, Host 2014)
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.