BáSnění Víta Slívy

19. prosinec 2022

Texty svých oblíbených básníků Františka Halase, Vladimíra Holana a Rainera Marii Rilkeho tento týden v pořadu BáSnění čte a komentuje básník Vít Slíva.

Rodák z Hradce nad Moravicí Vít Slíva (1951) je absolventem brněnské filozofické fakulty v oborech čeština a latina. Působil na gymnáziu v Brně-Králově Poli, nyní učí na Biskupském gymnáziu v Brně.

Vydal čtrnáct básnických knih, sbírka Bubnování na sudy získala v roce 2003 cenu Magnesia Litera za poezii a Cenu Nadace Český literární fond. Za literární činnost obdržel v roce 2020 Cenu města Brna. Jeho básně zhudebňuje skladatel a kytarista Lukáš Sommer.

Je členem Sdružení Q, statutárním zástupcem zapsaného spolku Weles a jazykovým redaktorem jeho stejnojmenného časopisu a knižních publikací. Žije a pracuje v Brně.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2020.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

František Halas: Déšť v listopadu (ze sbírky Ladění, Fr. Borový 1942)
Vladimír Holan: Jak rád (ze souboru Trialog, Krajské nakladatelství Brno 1964)
Vladimír Holan: úryvek z básně La belle dame sans merci (ze sbírky Mozartiana, Československý spisovatel 1987)
Rainer Maria Rilke: začátek první elegie (ze sbírky Elegie z Duina, edice Atlantis, Jan V. Pojer Brno 1930, překlad Pavel Eisner)
Vít Slíva: - - - ! Ludvíku Kunderovi (ze sbírky Bubnování na sudy, Weles Vendryně 2002)
Vít Slíva: Kněžský hájek Marku Váchovi (ze sbírky Návrší, Host 2014)
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.