BáSnění Václava Jamka

19. září 2022

Česky a francouzsky píšící spisovatel, básník, esejista, překladatel a bývalý diplomat Václav Jamek vybírá a komentuje své oblíbené básně.

Člověk by měl být co nejprostěji tím, čím je, třeba i básníkem.

Maturoval v Dijonu. Francouzštinu a psychologii vystudoval na filozofické fakultě Karlovy univerzity, pracoval jako nakladatelský redaktor (Academia, Odeon) a v diplomatických službách (kulturní rada v Paříži do března 1998). Nyní působí na FF UK. Debutoval v samizdatu legendární sbírkou Kniha básňů převeršovná, již vlastnodušně protrpěl a v řeč svázal Eberhardt Hauptbahnhof, básník český (Edice Petlice, 1988; oficiálně Torst, 1994). O rok později mu vyšla existenciálně laděná sbírka Surový stav (1989; oficiálně Československý spisovatel, 1995).

Jamek ve svém díle spojuje parodii, satiru, hyperbolu a parafrázi. Za svou beletristickou tvorbu získal v Čechách i ve Francii řadu ocenění, v roce 1999 byl jmenován Důstojníkem Řádu umění a humanitních věd (Officier des Arts et des Lettres). Za téměř tisícistránkový soubor esejů Duch v plné práci (Torst, 2003) získal Cenu Toma Stopparda (2004). Překladatelskou Cenu Josefa Jungmanna (2001) obdržel za výbor z poezie Henri Micheauxe Prostor uvnitř (Mladá fronta, 2000).

S autorem připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

Václav Jamek: Exil I (ze sbírky Surový stav, Praha: Československý spisovatel, 1995)
Vladimíra Čerepková:  V neznámu (ze sbírky Básně, Praha: Torst, 2001)
František Listopad: V září + Český podzim (ze sbírky Poesie, Praha: Dauphine, 2011; Poesie II, Praha: Dauphine, 2012)
Henri Micheaux: V neděli na venku (ze sbírky Prostor uvnitř, Praha: Mladá fronta, 2000)
Václav Jamek: Exil II (ze sbírky Surový stav, Praha: Československý spisovatel, 1995)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?