SERIÁL

BáSnění Václava Jamka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Jamek (2014)

Václav Jamek oslaví 27. listopadu sedmdesátiny. Česky a francouzsky píšící spisovatel, básník, esejista, překladatel a bývalý diplomat vybírá a komentuje své oblíbené básně.

Člověk by měl být co nejprostěji tím, čím je, třeba i básníkem.

Maturoval v Dijonu. Francouzštinu a psychologii vystudoval na filozofické fakultě Karlovy univerzity, pracoval jako nakladatelský redaktor (Academia, Odeon) a v diplomatických službách (kulturní rada v Paříži do března 1998). Nyní působí na FF UK. Debutoval v samizdatu legendární sbírkou Kniha básňů převeršovná, již vlastnodušně protrpěl a v řeč svázal Eberhardt Hauptbahnhof, básník český (Edice Petlice, 1988; oficiálně Torst, 1994). O rok později mu vyšla existenciálně laděná sbírka Surový stav (1989; oficiálně Československý spisovatel, 1995).

Jamek ve svém díle spojuje parodii, satiru, hyperbolu a parafrázi. Za svou beletristickou tvorbu získal v Čechách i ve Francii řadu ocenění, v roce 1999 byl jmenován Důstojníkem Řádu umění a humanitních věd (Officier des Arts et des Lettres). Za téměř tisícistránkový soubor esejů Duch v plné práci (Torst, 2003) získal Cenu Toma Stopparda (2004). Překladatelskou Cenu Josefa Jungmanna (2001) obdržel za výbor z poezie Henri Micheauxe Prostor uvnitř (Mladá fronta, 2000).

S autorem připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Václav Jamek: Exil I (ze sbírky Surový stav, Praha: Československý spisovatel, 1995)
  • Vladimíra Čerepková:  V neznámu (ze sbírky Básně, Praha: Torst, 2001)
  • František Listopad: V září + Český podzim (ze sbírky Poesie, Praha: Dauphine, 2011; Poesie II, Praha: Dauphine, 2012)
  • Henri Micheaux: V neděli na venku (ze sbírky Prostor uvnitř, Praha: Mladá fronta, 2000)
  • Václav Jamek: Exil II (ze sbírky Surový stav, Praha: Československý spisovatel, 1995)
Spustit audio