BáSnění Michala Bystrova

22. červen 2026

Michal Bystrov představuje poezii Robinsona Jefferse, Roberta Frosta, Edgara Lee Masterse, J. S. Machara i svou vlastní.

Připravila: Klára Novotná
Premiéra: 22. 6. 2026

Michal Bystrov (1979) je novinář se zaměřením na hudební publicistiku a písničkář se zálibou v blues a folkrocku. Skládá, překládá, píše poezii. Inspiraci bere od lidí, kteří by se jinak potkali jen stěží: třeba od Jiřího Suchého a Boba Dylana.

Své básničky by prý měl zpívat, písničky číst jako básně. Z příběhů má nejraději Dona Quijota, z pití skotskou. V jedenadvacátém století je omylem.

Během své kariéry publikoval stovky recenzí, rozhovorů a reportáží, významnou součást jeho tvorby představují knihy o hudbě a písních a životopisné monografie. Podle své knihy George Voskovec a John Werich: Americká cesta napsal pro Český rozhlas čtyřdílný dramatický seriál.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Robinson Jeffers: Vysoká zvěř složila své kosti. Překlad Kamil Bednář. Básně z Jestřábí věže, Praha: Československý spisovatel, 1964.

  • Robert Frost: Stařec v zimní noci. Překlad Hana Žantovská. Hvězda v kamenném člunu. Praha: Mladá fronta, 1983.

  • Edgar Lee Masters: Lyman King. Překlad Jiří Kolář, Zdeněk Urbánek, Emanuel Frynta. Soonriverská antologie. Hradec Králové: Cylindr, 2000.

  • J. S. Machar: Drama sehrané pohledy. Krůpěje. Praha: František Šimáček, 1919.

  • Michal Bystrov: Malíř J. M. W. Turner. Autobus do Hyde Parku (2015–2019). michalbystrov.cz

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat