BáSnění Marcely Linhartové

22. říjen 2021

Jihočeská básnířka čte a komentuje své oblíbené lyrické texty – japonská a česká haiku, ale také básně Víta Erbana nebo Kateřiny Bolechové.

Marcela Linhartová (1980) absolvovala na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity český jazyk a výtvarnou výchovu a v tomto oboru na základní škole dříve působila. Nyní pátým rokem učí na jazykové škole v Českých Budějovicích zahraniční studenty, pro které napsala skripta české gramatiky, pravopisu a stylistiky. Baví ji vytvářet nové materiály češtiny pro cizince a praktikovat je při výuce. Je členkou skupiny, která pořádá pravidelná setkání, tzv. Kukai, kam přispívá svými haiku. Hraje na akordeon. Žije v Mokrém u Českých Budějovic se svým mužem a jejich dvěma dětmi.

Básně Marcela Linhartová publikovala například v časopisech Host, Weles, Psí víno, Tvar, Salon, MF Dnes, Glosolália, Kulturní noviny. Byla kmenovou autorkou Dobré adresy.

Získala ocenění v literárních soutěžích Hořovice Václava Hraběte 2004, Literární květen 2005, Literární Varnsdorf 2006, Cena Františka Lazeckého 2007 a v roce 2006 byla nominována na Drážďanskou cenu lyriky.

Její básně byly zveřejněny v různých sbornících a antologiích, mj. Jizvy na svých místech 2007, Zpřítomnění 2008, Královny slz a ostružin 2010, Dammi la mano, gioia mia – Podej mi ruku, radosti moje 2010, Über den Dächern das Licht – Nad střechami světlo 2014, Întunericul din camera copiilor – Tma v dětském pokoji 2015.

Roku 2006 vydala v Hostu pod jménem Marcela Pátková prvotinu Bylas u toho... Tři roky poté jí pak v nakladatelství Pulchra vyšla druhá knížka Zpívat bláznům a v srpnu 2021 v Protimluvu třetí – Vyjměte kost.

S autorkou připravila Martina Toušková.
Natočeno v roce 2021.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Kobajaši Issa: bez názvu Měsíc v úplňku…, bez názvu Na rozdíl od lidí…, bez názvu V lidském světě…, bez názvu Vrabčátko… (haiku z výboru Boží člověk Issa, DharmaGaia 2006, překlad Antonín Líman)
  • Lenka Bittová: bez názvu Z probdělé noci…, anonym: bez názvu Chata ve sněhu…, anonym: bez názvu Vypadlý zub…, anonym: bez názvu Ruce v potoce (ze sborníku Pupalka 1, výběr z haiku ze srpna 2018 až července 2019, vydali Hiromi Ogata a Pavel Janšta v roce 2020)
  • Martina Havlínová: bez názvu Blýská se…, Sonoko Ogata: bez názvu Strašák… (překlad Hiromi a Pavel Janštovi), Jaroslav Klimeš: bez názvu Údolí zlátne…, Jiří Hájíček: bez názvu Ulice v kalužích…, Marcela Linhartová: bez názvu Babička a děda…, Takako Macui: bez názvu Staromódní topení… (překlad Hiromi a Pavel Janštovi), Takako Macui: bez názvu Koberec a ponožky… (překlad Hiromi a Pavel Janštovi) - (ze sborníku Pupalka 2, výběr z haiku ze srpna 2019 až července 2020, vydali Hiromi a Pavel Janštovi v roce 2021)
  • Vít Erban: bez názvu Hora a obzor…, bez názvu Pohnul se vítr…, bez názvu Tichem, co mluví…, bez názvu Vyhasla svíce…, bez názvu Ani ne bdělí… (ze sbírky Hora a obzor, Malá Skála 2009)
  • Kateřina Bolechová: bez názvu Sedíme u stolu…, Břeh, bez názvu Každá mince…, Co když (ze sbírky Strop nade mnou jednou zmizí, Měsíc ve dne 2016)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?