BáSnění Magdalény Borové

22. listopad 2021

Herečka Magdaléna Borová představuje své oblíbené básně.

Magdaléna Borová (1981) prožila dětství a mládí v Liberci, její divadelní začátky jsou spojené s tamějším Podještědským gymnáziem a amatérským souborem Stopa. Herectví vystudovala na DAMU v Praze, absolvovala jako Máša v Turgeněvově Rváči a Nestyda ve stejnojmenné hře Koffi Kwahulého. Už během studia hostovala např. v Klicperově divadle v Hradci Králové (Helena v Shakespearově hře Konec dobrý, všechno dobré) nebo v pražském Činoherním klubu (Ludmila v Sologubově Ďáblově houpačce).

Od roku 2004 je členkou činohry Národního divadla v Praze, kde ztvárnila množství různorodých postav v inscenacích klasických titulů i současných her. Byla Verunkou ve Stroupežnického Našich furiantech, Thomasinou Coverlyovou ve Stoppardově Arkádii, Sestrou James v Shanleyho Pochybách, neminula ji Nina Zarečná v Čechovově Rackovi, Dorotka v Tylově Strakonickém dudákovi, spisovatelka Božena Němcová ve hře Lenky Lagronové Jako břitva (Němcová), velký úspěch slavila jako Desdemona v Shakespearově Othellovi, z posledních rolí jmenujme alespoň Elisabeth Bennetovou v Pýše a předsudku podle Jane Austenové.

Jako filmová herečka se představila ve snímcích Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Já, Olga Hepnarová, Krajina ve stínu nebo v seriálu Zrádci.

Pravidelně spolupracuje s rozhlasem, jako interpretka má na svém kontě desítky her, četeb a pořadů poezie.

S autorkou připravila Renata Venclová.
Natočeno v roce 2021.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Shel Silverstein: Cokdyže (in Jen jestli si nevymejšlíš, Albatros, 2014, překlad Lukáš Novák)
  • Jiří Orten: Pohádka (in Hrob nezavřel se, Mladá fronta, 1969)
  • Simonetta Buonaccini: Lampa v okně (in Na chůdách snu, Dybbuk, 2016)
  • Edward Stachura: Jakoby (in Smířit se se světem, Torst, 1996, překlad Erich Sojka, Helena Stachová)
  • Václav Hrabě: Reduta blues (in Blues, Labyrint, 1995)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.