BáSnění Boženy Správcové

29. duben 2024

Básnířka a nakladatelská redaktorka Božena Správcová vybírá inspirativní texty.

Připravila: Petra Hynčíková
Natočeno: 2017

Božena Správcová (*1969) vystudovala knihovnictví a informatiku. V letech 1993–2012 pracovala v literárním časopise TVAR. Tuto zkušenost reflektuje próza Spravedlnost (Host, 2000) Společně s redakčním kolegou a básníkem Luborem Kasalem vydávali několik let internetovou Postmoderní revue. V současnosti pracuje jako editorka a nakladatelská redaktorka. Výrazná autorka subjektivně lyrických básnických skladeb. Za sbírku Výmluva obdržela Cenu Jiřího Ortena (1996).

Božena Správcová žije v Praze-Strašnicích, které inspirovaly dosud poslední básnickou sbírku Strašnice (Trigon, 2013). V roce 2016 vyšla sbírka povídek Uctívači kruhů (Trigon, 2016.) Autorka publikovala knižní rozhovory s teologem a religionistou Ivanem O. Štampachem Čaroděj dřímá v každém z nás (Nakladatelství Lubor Kasal, 2004) a s grafologem a psychoterapeutem Janem Jeřábkem Sítě vnitřního umění (Nakladatelství Lubor Kasal, 2005).

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Vladislav Reisinger: Stojím tu a bloudím (ze sbírky Ticho a jiné stroje, nakl. Lubora Kasala, 2005)
  • Petr Hrbáč: Bivak (ze sbírky Špička, nakl. Petrov, 2002)
  • D. Ž. Bor: Žalm 9 (ze sbírky Klonování času, nakl. Trigon, 2004)
  • Božena Správcová: Spolčení (ze sbírky Strašnice, nakl. Trigon, 2013)
  • Božena Správcová: Pro lepší tah (ze sbírky Strašnice, nakl. Trigon, 2013)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.