Banksy v obchoďáku. Výstava nejslavnějšího streetartového umělce probíhá bez jeho souhlasu

25. červen 2018

Dvojitá ironie, nebo parazitování na kultu Banksyho?  V Berlíně se nyní vystavují díla slavného umělce ze soukromých sbírek. Putovní výstava ale probíhá bez jeho souhlasu.

Ještě nikdy se neukázal v médiích, své pravé jméno zatajuje, doposud neposkytl ani jeden rozhovor a oficiálně není ani na sociálních sítích. Pravděpodobně nejznámější graffiti umělec světa Banksy je tak trochu záhadou. K veřejnosti mluví jen skrze svá díla, která jsou politicky i nábožensky provokativní a kritická k současnému stavu společnosti. Jeho práce je považována za nejzásadnější v historii street artu vůbec. Nyní se v Berlíně jeho některá díla ze soukromých sbírek vystavují v rámci putovní výstavy s názvem The Art of Banksy. Bez jeho přítomnosti i souhlasu.

Bez Banksyho souhlasu a na místě, se kterým by měl problém

Čtěte takéKdo je Banksy? Možná Robert Del Naja z Massive Attack, prořekl se hudebník Goldie

„My vlastně ani nevíme, kdo Banksy je. Možná se na výstavu přišel podívat, ale možná taky ne. To netušíme. Spolupracovali jsme jen s částí týmu kolem Banksyho. Kurátorem celé výstavy je Steve Lazarides, což je bývalý manažer Banksyho. A všechna díla pochází ze soukromých sbírek,“ vysvětluje ojedinělost této výstavy manažer projektu Guillermo Quintana, který se sám tvorbě graffiti věnuje už několik let. Steve Lazarides stál po boku Banksyho coby blízký přítel a agent v jedné osobě více jak 10 let. Pak se jejich cesty i kvůli sporům a zcela odlišným přístupům ke komercionalizaci rozešly. Lazarides už loni v Berlíně vystavoval Banksyho díla, která sám vlastní nebo je sehnal z jiných soukromých sbírek. Výstava tehdy probíhala v dnes již zavřeném klubu Felix. Ovšem nyní se sbírka nachází v prvním patře designového obchodního centra nedaleko věhlasné nákupní ulice Kurfürstendamm. Jde tedy pravděpodobně o místo, se kterým by samotný Banksy nikdy nesouhlasil. „Tuhle výstavu budeme neustále přemísťovat, myslíme si, že je to důležité. Líbí se nám ten vtip, že děláme výstavu Banksyho v obchoďáku. Víte, ten sarkasmus, že přijdete do nákupního centra a vidíte tady jeho díla,“ odůvodňuje Guillermo Quintana aktuální volbu prostoru.

Absurdní komerce, anebo možnost porozumět Banksyho tvorbě?

V Berlíně mají padnout zbytky Zdi. Investice do luxusního bydlení a turistů jsou totiž přednější

Berlínská zeď - East Side Gallery

Jediný souvislý zbytek Berlínské zdi je v ohrožení. V únoru se měla začít bourat její další část. Tentokrát ale nejde o svobodu a volný pohyb, ale o vydělávání peněz.

„Po výstavě ve mně zůstala taková pachuť, že se jedná hlavně o velký byznys. V Berlíně je spousta živého a autentického street artu, který mají místní kolem sebe a jezdí ho obdivovat i turisté. Každý den tu přibývají nové muraly. A zároveň se v obchodním centru vystavuje Banksy. Je to absurdní,“ komentuje výstavu Jitka Kopejtková, která se street artu sama aktivně věnuje 20 let a v současné době působí jako lektorka pouličního umění v Muzeu hlavního města Prahy.

„Je to poprvé, kdy se dají zhlédnout jeho díla na jednom místě. Tady navíc můžete vidět i práce na plátně, které na ulici nikdy neuvidíte. Navíc je to možnost porozumět Banksyho jazyku.“ Na výstavě jsou k vidění soukromé fotografie Stevea Lazaridese, na kterých je Banksy v akci, dále testovací karikatury z prvních veřejných výstav, olejové plátno s tématem toxické Marie, které upozorňuje na infikování lidí jakýmkoliv náboženstvím, nebo červený Lenin na kolečkových bruslích. Všechna vystavovaná díla jsou z let 2000 až 2009. Tedy ještě z doby před tím, než Banksy svá díla veřejně shodil a cenu jejich srazil na minimum. A taky z doby před tím, než ukončil spolupráci se Stevem Lazaridesem.

Exit Through the Gift Shop

Berlín potvrzuje pověst města graffiti. Má první muzeum street artu

Urban Nation Museum

V berlínském Schönebergu vzniklo Urban Nation Museum. Zaměřilo se na díla určená původně pro veřejný prostor – od Banksyho po zatím neznámé mladé umělce. A vstup je zdarma.

Výstava s názvem The Art Of Banksy zní honosně a slibuje prezentaci doposud nezveřejněných děl, což také plně splňuje. A díky virtuální mají návštěvníci možnost na chvíli se ocitnout v kůži plachého grafiťáka Bristolu: stát na střeše věžáku ve velkoměstě a na zeď si nasprejovat vlastní výtvor. Východ z výstavy vede docela očekávatelně skrze obchod se suvenýry, čímž organizátoři očividně naráží na Banksyho film Exit Through the Gift Shop z roku 2010. S velkou pravděpodobností by se dalo mluvit o parazitování na kultu Banksyho, který se v tomto případě obrátil proti němu samotnému. Ovšem pokud toužíte vidět raritní Banksyho práce, máte možnost až do 15. ledna příštího roku.

O kontroverzní výstavě byla řeč v ArtCafé. Celý záznam pořadu, který se věnoval hlavně festivalu United Islands a do kterého vybíral hudbu Zdeněk Přidal, si můžete poslechnout zde: