Arthur a Minimojové

13. duben 2007

Když se lidé ocitnou v pohádkové říši, buď si ponechají své původní vzezření, nebo se naopak i vzhledově přizpůsobí tamním zvyklostem. Pronikání do jiných světů načrtly již Gulliverovy cesty (včetně filmových adaptací), z domácí tvorby můžeme ještě připojit Trnkova Císařova slavíka nebo Lipského komedii Ať žijí duchové. Nový snímek Luca Bessona Arthur a Minimojové kombinuje hrané pasáže (z reálného světa) s počítačovou nápodobou loutek (svět skřítků), takže i lidé získávají odpovídající loutkovou podobu, pokud se mezi skřítky ocitnou. Stačí k tomu využít vzácně se otevírající transportní cesty. UVNITŘ TRAILER!

Zvídavý a neposedný chlapec Arthur (Freddie Highmore) vyrůstá jen se svou starosvětsky laskavou babičkou (Mia Farrowová) na zadlužené farmě, zatímco lehkomyslní rodiče, věčně se oddávající radovánkám, o jeho výchovu příliš zájmu neprojevují. Arthur pátrá, co se stalo se zmizelým dědečkem, prohlíží si jeho mnoha malbami ilustrované deníky z afrických cest, až plně uvěří zaznamenaným mýtům. A vyplatí se mu to.

Jestliže hrané výjevy (které se pak prolínají s těmi animovanými a spoluvytvářejí souběžnost dvou dějů) upadají i vinou šaržovitého hereckého ztvárnění do unylé idyly, loutkové pasáže se vyznačuje větší nápaditostí. Je ovšem pravda, že štíhlé ušaté bytůstky připomínají figurky z Temného krystalu (který byl ostatně i v syžetovém zacílení koncipován podobně) a že snadno rozpoznáme odkazy na atributy dávných legend (meč zatnutý v kameni může vytáhnout jen ten, kde je hoden nadcházejícího úkolu). Zobrazení miniaturního světa, pro jehož obyvatele jsou běžné předměty ze zemského povrchu olbřímími překážkami, ale pokládám za invenční i napínavé. Plavba po rozbouřeném toku, ve skutečnosti malém potůčku, zápolení s maketou zavlažovacího systému, jízda v natahovacím autíčku, které se řítí uvnitř dutých stébel, či bojové výjevy se mohou pochlubit záviděníhodnou tvůrčí vynalézavostí, i když schematické rozestavění a pojetí postav i událostí podléhá obvyklým klišé.

Arthur a Minimojové

Arthur se navzdory svému málo vznešenému původu i chabým zkušenostem ukáže být jediným vhodným kandidátem na nebezpečnou výpravu proti Zlu. Provází jej odvážná, byť k Arthurovi odtažitá princezna Selenie se svým daleko vstřícnějším bratrem. Dívka pochybuje o Arthurových schopnostech, ale okouzlený chlapec si ji pozvolna získává svou odvahou i obětavostí.

Arthur a Minimojové

V zápletkách naplněných stupňujícím se ohrožením popustil Luc Besson uzdu fantazii. Například souboje s osedlanými létajícími moskyty zajisté potěší svou technickou dokonalostí. Tvůrce řady rozporných, ale pokaždé hledačských děl (naposledy Angel-A) vytvořil příjemně sledovatelný snímek, v němž nepřesáhl stravitelnou dávku mravního ponaučení. Rozhodně však nedospěl k něčemu převratnému či novátorskému. Jen se přidržuje osvědčených jistot v motivickém rozvržení i vypravěčských postupech. I to ovšem může být pro diváky přitažlivé.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Bioscop

Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojové (Arthur et les Minimoys), Animovaný / Rodinný / Fantasy, Francie / USA, 2006

Režie: Luc Besson, scénář: Luc Besson, Céline Garcia, kamera: Thierry Arbogast, hudba: Eric Serra

Hrají: Freddie Highmore (Arthur), Penny Balfour (Arthurova maminka), David Bowie (Maltazard - hlas), Snoop Dogg (Arthurova babička), Madonna (princezna Selenia - hlas)

autor: Jan Jaroš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser