Architektura všem. Nová stálá expozice Národní galerie je věnovaná českým stavbám a životnímu stylu v období let 1956–1989

Jaký přístup k přiblížení architektury a životního stylu v období let 1956 až 1989 tvůrci výstavy Architektura všem zvolili? Karel Oujezdský se ptal kurátorky Heleny Huber Doudové
Hned čtyři nové projekty připravila na závěr roku Národní Galerie Praha. Ve Veletržním paláci je k vidění výstava vizuální umělkyně Evy Koťátkové, na ochozu Malé dvorany je zdarma přístupný Ateliér tvorby a laboratoř asociativního čtení a v Klášteře Svaté Anežky České vznikla komorní výstava V hloubce a po povrchu, věnovaná využití výpočetní tomografie v průzkumu děl starého umění.
Nová sbírková expozice se zaměří na architekturu a životní styl v Československu mezi lety 1956 a 1989. Životní styl představí jako fenomén, ve kterém se protínají každodenní zkušenosti a prožitky s architekturou a designem jako tvůrčími disciplínami. Výstava je rozdělena do šesti hlavních oddílů: výstava EXPO, bytové otázky, technologie a komunikace, práce a spotřeba, kultura a volný čas a v neposlední řadě kritická architektura.
Související
-
Ostravská městská galerie pro současné umění PLATO se přestěhovala z hobbymarketu do nových prostor
Ostravská galerie pro současné umění PLATO zahájila provoz v nově zrekonstruované budově bývalých jatek. Na co lze v těchto kulturních prostorách narazit?
-
Cesta předurčena osudem. V Kutné Hoře otevřeli retrospektivní výstavu malířek Květy a Jitky Válových
Od narození kladenských malířek – dvojčat Květy a Jitky Válových uplyne 13. prosince 100 let. U této příležitosti připravila galerie GASK rozsáhlou výstavu.
-
Národní galerie nemůže dělat výstavy jako v Tate, musí jít svojí cestou, říká kurátor Michal Novotný
„Zdá se, že je autentické, ale ono je sestříhané a zinscenované. A přesně takhle dnes funguje intimita,“ říká ředitel Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.