Antonín Přidal: Prodám ucho, prodám hrob. Černá hra o vdovci, který se dostane do finanční nouze

19. březen 2024

Prodám ucho, prodám hrob je černá hra Antonína Přidala pro hlasy různých barev o tom, že stáří má nejen viny a potíže, ale i sny, lži a naděje. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Ivana Valešová, Zuzana Ščerbová, Dana Pešková, Ladislav Lakomý, František Derfler a Jiří Vyorálek
Režie: Antonín Přidal
Natočeno: 2007

Podtitul rozhlasové hry naznačuje – ovšem trochu klamavě – oč ve hře ze života starého člověka půjde. Ucho je elektronické naslouchátko a hrob je skutečným hrobem. A proč jsou k prodeji? Jejich majitel, důchodce Stašek, se ocitne ve finanční tísni – a peníze nutně potřebuje. Výchozí zápletka vede ovšem do hlubin Staškovy duše, v níž jsou místa bolavá (připomíná mu je jeho vnitřní hlas – mrtvá milenka Vlasta), ale i touha ještě zažít něco pěkného a nadějného.

Finanční tíseň vžene Staška do nebezpečné hry se silným a zkušeným protihráčem, podnikatelem Machem, mužem v plné síle. Ten ke své hře proti Staškovi využívá půvaby mladé sekretářky Dity, jejíž dívčí rozdychtěnost dokáže zmást i srdce starého muže. Ale ve světě her a zápasu o místo na výsluní není žádná z postav příběhu nezranitelná. Přidalovy postavy vzájemně pohnutkám svého jednání nerozumějí, míjejí se, zraňují i překvapují a v této skrumáži epických motivů hraje Stašek o svou životní naději – o touhu naplnit aspoň závěr svého života pozitivní hodnotou.

autor: Tomáš Sedláček
Spustit audio

Související