Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?

28. leden 2024

Děj této tragikomedie není složitý. Statkářka Raněvská se vrací z pařížského pobytu na své panství. To je beznadějně zadluženo a má se prodat v dražbě. Nabízí se však cesta k záchraně – vykácet sad, který staré panské sídlo obklopuje a pozemky pronajmout chatařům. Ale pro Raněvskou a jejího bratra je tento pragmatický krok nemyslitelný... Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Ljubov Andrejevna Raněvská, statkářka (Viola Zinková), Aňa, její 17letá dcera (Jaroslava Pokorná), Varja, její adoptovaná 24letá dcera (Růžena Merunková), Leonid Andrejevič Gajev, bratr Raněvské (Josef Patočka), Jermolaj Alexejevič Lopachin, kupec (Otakar Brousek), Petr Sergejevič Trofimov, univerzitán (Bořivoj Navrátil), Boris Borisovič Simeonov-Piščik, statkář (František Hanus), Semjon Pantělejevič Jepichodov, účetní (Luděk Kopřiva), Duňaša, panská (Drahomíra Fialková), Firs, lokaj, 87letý stařec (Stanislav Neumann) a Jáša, lokaj Raněvské (Zdeněk Ornest).
Rozhlasová úprava a režie: Miloslav Jareš
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Překlad: Bohumil Mathesius
Hudba: Jiří Váchal
Natočeno: 1973

Příběh nabízí nejasné odpovědi na otázky, které nám svět klade snad od nepaměti. Co je krásné a co je praktické, co je potřebné a co užitečné, co je zvažování a co je nerozhodnost? Vypráví o síle, o únavě ze světa, o cti a podvodech, o trapnosti, o nadějích, o iluzích, o touze se dorozumět a snad nejvíc o lásce.

Viola Zinková, Jaroslava Pokorná, Růžena Merunková, Josef Patočka, Otakar Brousek st., Stanislav Neumann v hlavních rolích jedné z nejslavnějších her všech dob.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.