Anton Pavlovič Čechov: Strýček Váňa

Profesor chce respekt, jeho žena doktora, doktor vodku. Strýček Váňa nechce nic. A všude je plno lásky, snů a zmaru. Adaptace klasické tragikomedie.

Poslouchejte na Vltavě 9. ledna 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 15. ledna 2016.


Děj hry se odehrává na ruském venkově, v prostředí ruské statkářské šlechty. Hlavním tématem je hledání smyslu života a konflikt mezi ideály a skutečným, každodenním životem. Postavy Čechovova dramatu jsou zklamané promarněnými životy a nevyužitými šancemi. Autor jako by nastavoval zrcadlo, v němž se odráží dávno vyprchané touhy, a zároveň ukazuje, do jaké míry je život determinován okolním prostředím.

Po knižním vydání Čechovových her uvedlo Strýčka Váňu několik venkovských divadel. Sám Čechov žádnou z těchto inscenací neviděl. Jedno představení však zhlédl jeho přítel, spisovatel Maxim Gorkij, který Čechovovi napsal, že stejně jako v Rackovi, i v této hře se „realismus zdvíhá do oduševnělého a hluboce promyšleného symbolu. Naslouchaje vaší hře, přemýšlel jsem o životě, přinesenému za oběť idolu, o vpádu krásy do nuzáckého života lidí i o mnohém jiném základním a důležitém“.


Osoby a obsazení: Alexander Vladimirovič Serebrjakov, profesor na odpočinku (Vladimír Šmeral), Jelena Andrejevna, jeho žena (Jaroslava Adamová), Soňa, jeho dcera z prvního manželství (Marie Tomášová), Marie Vasiljevna Vojnická, matka profesorovy první ženy (Julie Charvátová), Ivan Petrovič Vojnický, její syn (Václav Voska), Michail Lvovič Astrov, lékař (Jiří Holý), Ilja Iljič Tělegin, zchudlý statkář (Antonín Zíb), Marina, stará chůva (Světla Amortová), čeledín (Artuš Kalous) a hlas hlídače (Artur Šviha)

Autor: Anton Pavlovič Čechov Překlad: Ladislav FikarRozhlasová úprava a režie: Josef ČervinkaDramaturgie: Karel GissübelHudba: Petr Růžička

Natočeno v roce 1965.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.