Antická knihovna – Seneca, Hippokratés
Řada myšlenkově závažných textů zaměřených na etiku. „Mudrc se nikdy nepřestane hněvat, když jednou začne.“
Seneca: O shovívavém životě
Překlad: Helena Businská
Hippokratés: O vznešenosti lékařství
Překlad: Rudolf Mertlík
Seneca: O hněvu
Překlad: Helena Businská
Autor řady dr. Václav Cibula čerpá zejména z děl antických, křesťanských a humanistických myslitelů.
Rozměrný cyklus má kořeny v 60. letech. Československý rozhlas tehdy díky úsilí Václava Cibuly začal vysílat programovou řadu Antická knihovna, ve které přední klasičtí filologové a překladatelé přibližovali díla myslitelů a spisovatelů starého Řecka a Říma.
Nadšený a široký posluchačský ohlas vedl pak nejen ke knižnímu vydání těchto rozhlasových textů (Čtení z antiky, 1969), ale ovlivnil i vznik rozsáhlého edičního projektu nakladatelství Svoboda, které v průběhu 70. a 80. let představilo nejpodstatnější texty antického myšlení a slovesné kultury. Na tuto řadu pak Cibula navázal roku 1969 obdobně koncipovaným cyklem Etická knihovna, ten však byl po necelém roce zastaven.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.