Annie Ernaux: Roky. Z memoárů francouzské spisovatelky a nobelistky

V knize Roky předkládá Annie Ernaux, laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2022, svůj osobní příběh v létech 1940 až 2006. V textu vydaném francouzsky poprvé v roce 2008 se mísí osobní i kolektivní, prolínají se drobné příhody i významné historické události a my jsme tak svědky vzniku nového druhu autobiografie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Lucie Trmíková
Připravil: Jan Němec
Překlad: Tomáš Havel
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 18. 11. 2023

Francouzská prozaička Annie Ernaux (nar. 1. 9. 1940 v Lillebonne v Normandii), laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2022, již obdržela „za odvahu a pronikavost, s níž odhaluje kořeny, odcizení a překážky lidské paměti“, zachycovala ve svých pozoruhodných autobiografických textech postavy matky a otce z pohledu dívky – Ochromená žena, 1981; Místo, 1984 a Obyčejná žena, 1987 (česky v souboru Místo / Obyčejná žena, 1995).

V knize s názvem Roky (Les Années, 2008, česky 2022 v nakl. Host v překladu Tomáše Havla) předkládá Annie Ernaux osobní příběh, v němž líčí léta 1940 až 2006 prostřednictvím svých vzpomínek, dojmů z minulosti i současnosti, ale zároveň z nich uvažuje i o budoucnosti.

Fotografie, knihy, písně, herci a herečky, zpěváci a zpěvačky, rozhlasové a televizní vysílání, reklamy a novinové titulky staví autorka do kontrastu se svými vnitřními zápasy a deníkovými záznamy, které si dlouhá léta vedla. Autorčin tichý hlas podmalovává text, usměrňuje jeho tok. Všemu vládne neúprosný čas, jenž vévodí veškerému dění od drobných příhod přes nejrůznější životní zvraty až po významné dějinné události. Jsme svědky vzniku nového druhu autobiografie, která je subjektivní i neosobní, důvěrně soukromá stejně jako objektivně kolektivní, historická.

autor: Jan Němec
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.