André Laurie: Magnetová hora

Dvanáctidílná dramatizovaná četba na pokračování z knihy francouzského spisovatele druhé půle 19. století André Laurieho nese poněkud tajemný název Magnetová hora. André Laurie, někdejší spolupracovník Julesa Verna v tomto díle vymyslel něco vskutku originálního: zatímco Jules Verne vyslal své hrdiny na cestu na Měsíc, Laurie poskytl svým postavám možnost uskutečnit experiment gigantických rozměrů: hrdinové jeho příběhu se prostě rozhodli přitáhnout Měsíc k Zemi pomocí... Magnetové hory.

Prozrazovat více se nesluší. Pěkný posluchačský zážitek slibuje již obsazení: v režii Dimitrije Dudíka účinkují: Vypravěč (Pavel Soukup), pan Kersain, francouzský vyslanec (Radovan Lukavský), Norbert Mauny, francouzský hvězdář (Lukáš Hlavica), Virgil, jeho sluha (David Novotný), Gertruda Kersainová (Ljuba Krbová), Fatima, služebná (Věra Hučínová), Dr. Briet, Getrudin strýček a lékař (Josef Vinklář), sir Bucephalus Coghill, baronet (Jiří Schwarz), Tyrell Smith, jeho sluha (Karel Navrátil), Kadur, trpaslík (Jiří Lábus), Ignác Vogel, Petr Gryphis, Costerus Wagner, tři komisaři společnosti (M. Hlavica, Z. Maryška, Z. Žák).

André Laurie (1844-1909), vlastním jménem Paschal Grousset, byl autorem mnoha knih pro mládež, publikovaných v nakl. Hetzel v ediční řadě "Dobrodružné romány". Jmenujme třeba díla Kapitán Trafalgar, Rubín velkého Lámy, Gérard a Colette aneb Hledači zlata v jižní Africe. Za to, že nebyl zapomenut, vděčí Laurie své někdejší spolupráci se Julesem Vernem. Napsali spolu tři knihy: Ocelové město (1879), Hvězda jihu (1884) a Trosečníci z Cynthie (1885). Laurie nabídl původně první verze těchto textů nakladateli Hetzelovi, aby je přepracoval někdo slavnější. A tím slavnějším spisovatelem se stal Jules Verne.

Věříme, že Magnetová hora naše posluchače přesvědčí o tom, že Laurie jako autor dobrodružných knih obstál i bez slavnějšího kolegy!

Cyklus vysíláme od 21. 8. do 1. 9. 2006.

Spustit audio

Více z pořadu