Alfred Jarry: Král Ubu. Ondřej Vetchý a Tatiana Dyková jako obludný královský pár ze slavné frašky

9. září 2023

Je 10. prosince 1896. V pařížském divadle Théâtre de l'Œuvre se toho večera zjeví na jevišti postava, která pro příští vývoj světového divadla bude stejně důležitá jako Ibsenova Nora nebo Rostandův Cyrano. Zvedla se opona a na scéně, na které pracovali Bonnard, Vuillard a Lautrec, pronesl svou první kletbu otec Ubu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Vít Vencl
Dramaturgie: Martin Velišek
Osoby a obsazení: Otec Ubu (Ondřej Vetchý), Matka Ubu (Tatiana Dyková), Král Václav (Viktor Preiss), Královna Rosamunda (Daniela Kolářová), Hromoslav (Václav Vašák), Kapitán Obruba (Luboš Veselý), Generál Renský (Marek Lambora), Car Alexej (Jan Vlasák), Stanislav Leszczynski (Jaromír Meduna), Sloup (Jiří Maryško), Tyčka (Filip Kaňkovský), Sedlák (Zdeněk Velen), Hlasatelka (Naděžda Hávová) a další
Překlad: Prokop Voskovec
Hudba: Miroslav Tóth
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 9. 9. 2023

Přísně vzato, první verzi hry napsal Alfred Jarry už jako student na gymnáziu v Rennes. Jejím cílem bylo především zesměšnit učitele fyziky Hébérta (vyslovovaného ébé neboli ubu). Každopádně pro skandální pařížskou premiéru hru výrazně přepracoval.

Jarry se k postavě krále Ubu několikrát vrátil. Vznikl tak ubuovský cyklus obsahující hry Ubu králem, Ubu spoutaný, Ubu na homoli a Ubu paroháčem. Otec Ubu je postava těžko definovatelná, podobně jako náš Švejk. Vznikla z bohapusté psiny. Nelze ji redukovat na parodii Macbetha či jiné vznešené tragédie, není to jen satira. Náhled se mění i časem. Přestože hra bývá označována za předchůdkyni absurdních dramat, po skutcích, které přinesla například druhá světová válka, ztrácí Ubuova pověstná díra na absurditě. Právě ona nejednoznačnost umožňuje čtenářům a hlavně inscenátorům stále nové a nové výklady. 

Českou premiéru zažil král Ubu v roce 1928 v překladu Jiřího Voskovce v Osvobozeném divadle v režii Jindřicha Honzla. Otce Ubu hrál Jan Werich, matku Ubu Světla Svozilová a kapitána Obrubu Jiří Voskovec. Patrně nejslavnější českým uvedením je inscenace Jana Grossmana s Janem Libíčkem v titulní roli v Divadle na zábradlí z roku 1964.

Čtěte také

Jarry je jedním z autorů, jejichž život a dílo se neoddělitelně prolínají. Jeho život byl podobně bouřlivý jako skutky a mysl jeho hrdinů a traduje se o něm řada anekdot. V roce 1897 vyčerpal veškeré své dědictví (především za vydávání časopisu Ymagie), ale stačil si pořídit loď L'As, která vešla do literatury v knize o doktoru Faustrollovi. Po dobu asi šesti měsíců Jarry bydlel u svého přítele malíře Henriho Rousseaua, kterého pomohl pro svět objevit. Posléze se dlouhodoběji usadil na ulici Cassette v Paříži. K životu podle svých slov potřeboval jen kolo, revolver a absint. Žil v nájemním bytě s tak nízkým stropem, že měl vlasy ustavičně bílé od vápenné barvy. Zemřel v nemocnici de la Charité 1. listopadu 1907 ve věku 34 let. Jeho posledním přáním bylo párátko.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.