Alexandr Ivanovič Kuprin: Souboj. Otřesný obraz vojenského života v carském Rusku

4. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Revolucionáři střeží zajaté příslušníky carské policie (Petrohrad, únor 1917)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Carská armáda mrzačí duši a ubíjí v člověku to nejlepší, proto ji ruský spisovatel Alexandr Ivanovič Kuprin chtěl vyzvat na souboj. Ve svém románu vyslovil nenávist a odpor k nadutým, nevzdělaným a bezcitným důstojníkům, vycházel přitom z vlastních zkušeností a zážitků z mládí. Obnovenou premiéru hry podle díla Souboj poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Dramatizace: Ivo Vaculín
Osoby a obsazení: Podporučík Jurij Romašov (Petr Svojtka), Šuročka (Alena Vránová), Poručík Vladimír Nikolajev, její manžel (Jan Teplý), Raisa (Karolina Slunéčková), Kapitán Peterson, její manžel (Karel Urbánek), Kapitán Osadčij (František Hanus), Poručík Nazanskij (Miloš Hlavica), Poručík Vetkin (Petr Oliva), Poručík Olizar (Karel Hlušička), Poručík Arčakovskij (Bořivoj Navrátil), Podplukovník Lech (Vladimír Šmeral), Plukovník Šulgovič (Miloš Nedbal), Desátník Šapovalenko (Ladislav Trojan), Svobodník Serošťan (Vladimír Hrubý), Vojín Chlebnikov (Jaroslav Cmíral), Gajnan, Romašovův sluha (Karel Augusta), Vojín Šarafutdinov, Tatar (Miloš Rozhoň), (Jan Waldmann), (Daniela Šrajerová), (Ludoslava Marešová), (Radislav Nikodém) a hlášení (Věra Nová)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Zdeňka Psůtková
Režie: Alena Adamcová
Natočeno: v roce 1975

Ruský spisovatel Alexandr Ivanovič Kuprin (1870–1938) dobře poznal důstojnický život v carské armádě. Vystudoval vojenskou akademii a několik let si také odsloužil v armádě. Na vlastní kůži tak zažil ubíjející nudu na vojenské posádce, nesmyslnost vojenského drilu i kruté týrání, kterého se důstojníci dopouštěli na obyčejných vojínech.

Beze všech příkras vylíčil poměry panující v ruské armádě ve svém nejvýznamnějším románu s názvem Souboj. Jeho hlavní hrdina, podporučík Romašov, se jako jeden z mála v důstojnickém sboru snaží zachovat si lidskost. Ta z něj ale v očích okolí dělá slabocha a nakonec i snadnou oběť těch, kteří se naučili životem procházet bez zbytečných skrupulí.

Román vyšel poprvé v roce 1905, v čase katastrofální porážky, kterou Rusko utržilo ve válce s Japonskem. Odpor carských vysokých vojenských kruhů na sebe nenechal dlouho čekat, ale s tím Kuprin podle všeho počítal. Jak přiznal v dopise své ženě, název Souboj pro své dílo zvolil také proto, že jím chtěl vyzvat na souboj carskou armádu, která „mrzačí duši a ubíjí v člověku to nejlepší“.

Rozhlasová dramatizace, kterou na základě překladu Zdeňky Psůtkové napsal Ivo Vaculín, byla natočena v roce 1975. Režírovala ji Alena Adamcová, která hlavní roli svěřila Petru Svojtkovi. Dále účinkují Alena Vránová, Karolina Slunéčková, Jan Teplý, Miloš Nedbal, Petr Oliva, Karel Urbánek, Vladimír Šmeral, Bořivoj Navrátil, Karel Hlušička a další výborní herci.

Spustit audio