Ahoj! aneb Na počátku byla voda!

Kulturní dějiny plavání jsou plné zajímavých událostí, osobností a příběhů

Co mají společného Goethe a Akira Kurosawa, Jack London a Lord Byron nebo Francis Scott Fitzgerald a Benjamin Franklin? Všichni byli vášnivými plavci.

Kulturní dějiny plavání jsou plné zajímavých událostí, osobností a příběhů. Ale nebojte se, pokud se budou v pořadu vyskytovat sportovci, pak jedině jako herci a spisovatelé. Na druhou je nutné varovat: ne každý, koho považujete za výsostného spisovatele, bral svou profesi tak vážně. Řada z nich by vyměnila svou slávu za vítězství v plaveckém závodě…

Komponovaný pořad, který vysíláme ve Víkendové příloze 24. června od 9.00, nás zavede do příběhů, kde hlavní roli hraje schopnost udržet se nad vodní hladinou: vášnivý akvanaut a dramaturg John von Düffel nám prozradí, jak se dá podle plaveckého stylu určit charakter plavce čili co jsme zač, když dáváme přednost kraulu před znakem nebo motýlkem.

Bazén, Staten Island, N.Y.

Dozvíme se, že plavání bylo dlouho otázkou zdraví, někdy ovšem vojenskou zdatností, ale v klasických dobách znalostí stejně významnou jako čtení a psaní. Ne nadarmo staří Římané používali pro hlupáka označení: „neumí plavat ani číst“. Dostane se nám poučení, že v Anglii se konaly protesty proti zavádění plavek na veřejných koupalištích, že Skandinávci byli vždy dobří ve skocích do vody, zatímco Angličané vítězili na plaveckých závodech, Němci se opravdu naučili plavat, až když s nimi párkrát „zametl“ Napoleon a že více než desítku plaveckých stylů ovládali samurajové. 

Týden vody ve vysílání Českého rozhlasu Vltava

Láska k vodě

Od 19. června se Vltava připojuje k celorozhlasovému tematickému týdnu, ve kterém budeme varovat před koncem vodního blahobytu u nás a informovat o řadě environmentálních problému dneška i budoucnosti.

Motiv plavání se objevuje v dějinách kultury už odpradávna. Plavce najdeme na nástěnných malbách, antických mincích a amforách, na čínských vázách. První tištěná zmínka o plavání pochází z roku 1531, když sir Thomas Elyot sepsal příručku pro řádného džentlmena. Od té doby prochází tento motiv všemi oblastmi vysoké i nízké kultury. O tom bude pořad věnovaný vodě, respektive plavání. A také o veliké lásce Héró a Leandra, která by bez plavání nikdy nenašla naplnění. 

V pořadu zazní ukázky z nejlepších plaveckých scén v literatuře ve výborném provedení Dany Černé a Lukáše Hlavici. Dvouhodinový pořad mapující vztah člověka k vodě připravil a uvádí Tomáš Dimter. 

 

  • Kultura
  • Reportáž
  • plavání
  • voda
  • týden s vodou