Africký poutník. Setkání se spisovatelem Abdulrazakem Gurnahem, nositelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2021
Rozsáhlý rozhovor natáčený ve spisovatelově bydlišti v anglickém městě Canterbury doplňují ukázky z jeho románů v novém překladu Tomáše Míky. Účinkují Aleš Procházka, Petr Gojda a autor pořadu David Vaughan. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Afrika jako ztracený svět z doby před evropským kolonialismem i jako dějiště mnoha bezpráví z dob Deutsch‑Ostafriky. Jako místo harmonických i bolestných vzpomínek na vlastní dětství. A následně jako břemeno, které si uprchlík nese na zádech do uzavřené a rasismem protkané Evropy. To jsou některé z podob tohoto kontinentu v díle zanzibarského spisovatele žijícího v Británii Abdulrazaka Gurnaha, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 2021.
Do češtiny zatím nebyl převeden ani jeden z jeho deseti románů, v pořadu Africký poutník však přinášíme reprezentativní ukázky ze čtveřice z nich a dále rozsáhlý rozhovor, který s autorem vedl jeho canterburský soused, rozhlasový publicista a spisovatel David Vaughan.
Související
-
Nekompromisní vůči kolonialismu. Nobelovu cenu za literaturu získal Abdulrazak Gurnah z Tanzánie
Třiasedmdesátiletý autor byl oceněn za svůj nekompromisný a soucitný průnik do důsledků kolonialismu a osudu uprchlíků rozpolcených mezi různými kulturami a kontinenty.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.