Africké hrdinky. Stovky let tradované pověsti neznámého kontinentu

Zdatná jezdkyně a bojovnice, která si vyvzdorovala svatbu: princezna Yennenga

Představy o pokorných a poslušných afrických ženách vyvrací svobodomyslná a bojovná Yennenga. Legendární princezna a válečnice se stala zakladatelkou říše Mossi. Dodnes je uznávanou hrdinkou a symbolem Burkiny Faso.

Dívka vychovaná jako chlapec

Gambaga bylo malé království na pomezí dnešní Ghany a Burkiny Faso, jemuž vládl král naba Nédéga. Byl to schopný lovec a válečník. Toužil po synovi, jemuž by předal trůn i své umění. Jenže jeho prvorozená byla holčička. Narodila se někdy mezi 11. a 13. stoletím a protože byla vytáhlá, pojmenovali ji Yennenga, v jazyce mooré štíhlá.

Yennenga doprovázela svého otce na lov, naučila se střílet z luku a házet oštěpem. Stala se z ní zdatná jezdkyně. Účastnila se i bitev, v nichž si vedla statečně a mátla nepřátele. Měla krátké vlasy a vnějškově se nijak nelišila od svých spolubojovníků. Zastávala také všechny mužské práce.

Naba Nédéga se ve své dceři shlédnul a byl na ni velmi pyšný. Chtěl z ní učinit slavnou dobyvatelku, která by jednou stanula v čele jeho lidu. Zatímco stejně staré dívky už měly muže a přiváděly na svět potomky, Yennenga vedla úplně jiný styl života. Když se ptala, kdy také ona bude mít svatbu, otec jí odbyl s tím, že má ještě na vdávání čas.

Touha po svatbě a útěk

Tak se Yennenga rozhodla utéct. Jedné noci se oblékla do mužských šatů, vsedla na koně a zmizela v lese. Tradičnější verze vyprávění se přiklání k tomu, že odchod Yennegy byla náhoda, že princeznu zanesl do lesa její kůň, když se splašil při zpáteční cestě z válečné výpravy.

Po nějaké chvíli Yennenga narazila na osamocenou chýši. Žil v ní mladík jmenoval Rialé, živil se lovem slonů a byl synem mandingského náčelníka. Když ho jeden z jeho bratrů připravil o dědictví, odešel od rodiny a stal se poustevníkem. Také Yennenga mu vyjevila svůj příběh a jak to tak bývá, zamilovali se a zplodili syna Ouedraogo.

Když mu bylo deset let, rozhodla se Yennenga poslat svého syna k otci, králi Nédégovi. Když svého vnuka spatřil, byl štěstím bez sebe. Své dceři odpustil a zahrnul Ouedraoga dary. Yennenga se však už k otci nevrátila. 

Rozhodla se žít po boku svého muže v Bitou, kde se také po její smrti usadil i jejich syn Ouedraogo.

Až když zemřela, bylo její tělo převezeno do Gambagy a se všemi poctami pochováno. Její hrob je dodnes vyhledávaným místem poutníků.

Nesmazatelný otisk v kultuře Burkiny Faso

Když se Gambaga časem rozrostla, část lidí se rozhodla odejít spolu s Ouedraogem. Založili město Tenkodogo, dobili část území Bisa a zrodil se lid Mossi. Prvním vládcem nové říše se stal Ouedraogo. Od něj se vine slavná linie Moro Naba, která dodnes symbolizuje tradiční moc burkinaské kultury, jejíž základ tvoří etnikum Mossi.

Ouedraogo je dnes v Burkině Faso jedním z nejčastějších jmen. Jeho matka Yennenga se stala váženou a uctívanou hrdinkou, na jejíž počest bylo pojmenováno mnoho institucí i fotbalových klubů. Její legendární bílý kůň byl zakomponován do státního znaku. Figuruje též jako trofej, kterou si odnášejí nejlepší filmoví tvůrci z panafrického festivalu FESPACO ve Ouagadougou.

Yennenga, burkinaská amazonka, je živoucí hrdinkou. Její příběh je dodnes hluboce zakořeněn v myslích a srdci nejen příslušníků etnika Mossi, je součástí národní identity, ale i symbolem sebevědomé, nezávislé, neohrožené Afriky.

autoři: Lucie Němečková ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.