Adam Votruba: Arizace

Jaroslav Plesl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Plesl

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Do úřadovny nacistického velitele českého města vtrhne muž, který se představí jako říšský inspektor. Přichází vykonat kontrolu nad průběhem procesu arizace, tj. předání židovského majetku do árijských rukou. Až do tohoto bodu působí hra jako historizující dílo na téma nacistického teroru v Protektorátě Čechy a Morava. Ale požadavky inspektora jsou za hranicí možného... Hru s Miroslavem Táborským, Andreou Elsnerovou a Jaroslavem Pleslem poslouchejte on-line do 19. února 2018.

Říšský inspektor žádá arizovat i židovské hřbitovy. Od tohoto absurdního požadavku se odvíjí groteska, v níž se mezi skutky kolaborace a služební horlivosti zableskne i jiskra odboje. Ta je ovšem vykřesaná z naprosto nečekaného zdroje.

Miroslav Táborský

Autor jednoaktové grotesky, která získala ocenění v soutěži Cena divadelní kritiky v roce 2015, pracuje s motivem domýšlení politické ideologie až do absurdních důsledků.

Adam Votruba je historik a etnolog. Je autorem několika odborných i populárně naučných knih a přispěvatelem kulturně-politických internetových i tištěných periodik. Systematicky se věnoval otázce zbojnictví jakožto zvláštní formě primitivního sociálního protestu, která je příznačná pro tradiční venkovské společnosti v předkapitalistické éře.

Osoby a obsazení: Velitel (Miroslav Táborský), Sekretářka (Andrea Elsnerová) a Inspektor (Jaroslav Plesl)

Rozhlasová úprava: Adam Votruba
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Režie: Apolena Novotná