Adalbert Stifter: Lesní pěšina. Křehká próza o zázračné moci přírody
Křehká próza rakouského spisovatele a šumavského rodáka Adalberta Stiftera s mistrovským líčením přírodních scenérií i mezilidských vztahů. V interpretaci Bořivoje Navrátila poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Rakouský prozaik a malíř Adalbert Stifter (1805–1868) se narodil v Horní Plané na Šumavě, což předurčilo celý jeho umělecký život. Jeho dílo, nerozlučně spjato právě s Šumavou, je záměrně archaizující. Stifter navazuje na klasické pojetí dobra, rozumu a krásy jako jednoty. Modeluje krásné lidské vztahy plné harmonie, což však neznamená, že by jeho knihy byly plné jen idylizujících vyprávění. Příroda – stěžejní motiv próz – je střídavě laskavá i ničivá a vstupuje svou mocnou silou do mezilidských vztahů.
Novela s názvem Lesní pěšina, z níž je připraveno vltavské Pokračování za pět minut, je idylickým příběhem o zázračné moci přírody, která v souladu s působením harmonické lidské bytosti napomůže uzdravení jednoho pobloudilce… Stačila k tomu jedna obyčejná lesní pěšina a krásná průvodkyně:
Až do této chvíle nespatřil Tiburius na své stezce jedinou lidskou bytost, ale i tu nakonec uviděl, a ta pak rozhodla celý jeho život. (...) Bylo to mladé děvče, podle oblečení selské děvče z tamějšího kraje…
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.