Aarto Paasiliina: Stará dáma vaří jed

Od 2. září se v četbě na pokračování stěhujeme do současného Finska spolu s dějem románu současného finského autora středních let Aarto Paasiliiny Stará dáma vaří jed. Za dobrou znalost tohoto originálního spisovatele vděčímě překladatelce Markétě Hejkalové a jejímu nakladatelství Hejkal, které Paasiliinu vydává.

Úhel pohledu Aarto Paasiliiny na finskou současnost je poněkud humoristický, poněkud cynický a hodně kritický. Hrdinkou jeho románu Stará dáma vaří jed je na první pohled sympatická vdova po plukovníkovi, při dalších pohledech ovšem vychází najevo nejen její schopnost vraždit, ale také fašistická minulost jejího manžela plukovníka, její maloměšťácká morálka a další nepěkné vlastnosti. Ke spoustě svých postojů a činů má ovšem stará dáma důvod: synovec a jeho kumpáni ji opravdu terorizují.

Prostředí tří mladých delikventů, z nichž jeden je synovec paní plukovníkové, umožňuje zase sarkastické glosy na téma sociálního státu, moderního blahobytu západoevropského střihu, generačního rozporu a tak dál. U finského autora je obdivuhodné a velmi zábavné, jak umí nastrojit situace, jež do sebe dokonale zapadají, a na nich ukázat nejrůznější problémy a komplikace každodenního života, který se velmi podobá životu u nás v Česku.

Ale aby to nevypadalo, že budeme číst dílo hluboké společenské analýzy: Stará dáma vaří jed je vtipný, poněkud absurdní, trochu morbidní a velice současný příběh, nad nímž posluchači Vltavy stráví šest docela napínavých podvečerů pozdního léta.

Vysíláme od 2. 9. do 7. 9. 2006.

Spustit audio

Více z pořadu