A přece se točí – nová hudba na CD

03638049.jpeg

„A přece se točí!“ Galileovo heslo vystihuje odhodlání jazzmanů bojovat s krizí na trhu s kompaktními disky. V podvečeru poslední květnové neděle se někteří z nich pochlubí novinkami, kterými usilují o sympatie jazzových fanoušků.

Melodické aspekty jazzového projevu akcentuje na albu All About Melody kytarista Russell Malone, zatímco trumpetista Paolo Fresu a pianista Omar Sosa koření společný projekt Eros románským temperamentem. Pěvecká celebrita Gregory Porter kouzlí na CD Take Me To the Alley sametovým témbrem svého barytonu i bohatou kompoziční invencí a český posluchač při poslechu této novinky s potěšením zjistí, že českým členem doprovodné kapely je varhaník Ondřej Pivec. Kompilace živých snímků z let 1979 – 2012 na čtvrtém díle série Road Shows je dokladem toho, že Sonnymu Rollinsovi mohou mladší kolegové nekolísající formu jenom závidět.

Ochutnávku nových nahrávek zpestří ukázkou nedávného projektu také kapela Snarky Puppy a vzorek z posledního přírůstku do své diskografie poskytne také skupina Yellowjackets.