A co básnířka? Pásmo z poezie českých básnířek 19.–21. století
Brněnská básnířka a absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Zuzana Gabrišová připravila pásmo z poezie českých básnířek 19.–21. století. Pořad je inspirován její prací na knižní antologii se zamýšleným názvem Kuš, babo! Reprízu z roku 2019 poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Antologie, která nakonec vyšla s titulem Milá Mácho (Větrné mlýny, 2022), má být především čítankou: je možné v ní hledat a nacházet – autorky, nebo jen jednotlivé básně, při jejichž čtení se náhle zastaví čas. Je možné v ní objevit jména básnířek, o kterých jsme nevěděli a na které zase zapomeneme, ale také jména těch, kvůli kterým půjdeme do knihovny, do antikvariátů a knihkupectví, budeme hledat jejich sbírky, půjčovat si je, kupovat a číst.
Mezi rokem 1857, kdy vyšly Písně Marie Čacké, a rokem 2014, kdy antologie začala vznikat, vydalo sbírku poezie přes čtyři sta autorek. Některé z nich se svými básněmi představí ve vltavském Souzvuku nazvaném A co básnířka?
Související
-
Antologie básní Milá Mácho vyšla bez souhlasu autorek. Bylo to naše lajdáctví, přiznává nakladatel
Větrné mlýny vydaly unikátní antologii českých básnířek, ale bez jejich souhlasu. Dostane se celý náklad knihy do rukou čtenářů?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.