Zodiac

24. srpen 2007

Koncem šedesátých let otřásla obyvateli Severní Kalifornie série vražd, k nimž se hlásil muž říkající si Zodiac. Vyšetřování narcistického vraha, který proslul svými dopisy policii a médiím, se táhlo více než 30 let a dodnes zůstává otevřené. Režisér David Fincher (Sedm, Klub rváčů) se rozhodl invenčním způsobem ztvárnit průběh vyšetřování. UVNITŘ TRAILERY!

4. července 1969, Valejo. Mladý pár se rozhodne oslavit státní svátek romantickým večerem stráveným v autě na odlehlém parkovišti. Netuší však, že si je vyhlédnul za oběť psychopatický vrah, který se v brzké době stane známý pod jménem Zodiac. Romantický večer se nekoná a dvě mladá těla prostřílená kulkami odstartují jeden z nejdéle vyšetřovaných případů v dějinách USA. Zodiac s oblibou posílá dopisy policii nebo tisku a popisuje v nich svoje hrůzné činy nebo komentuje všechno, co mu přijde zajímavé.

Pátrání po něm spojuje od samého počátku lidi, kteří by se za normálních okolností asi sotva dali dohromady. Sebejistý a arogantní redaktor San Francisco Chronicle Paul Avery (Robert Downey Jr.), fascinovaný Zodiacem, shromažďuje veškerá data týkající se případu a snaží se přijít záhadnému maniakovi na stopu. Vede ho spíše intuice a neotřelý pohled na případ. Policejní důstojníci několika jurisdikčních oblastí, do nichž zasáhlo Zodiacovo řádění, se snaží o totéž pomocí policejních metod založených na striktně forenzních důkazech. Inspektor David Toschi (Mark Ruffalo) je u vyšetřování od samého začátku. Případem je naprosto posedlý a chycení ironického zabijáka, který se s oblibou vyjadřuje hanlivě o policii, bere jako věc osobní cti.

Zodiac

Fincherův film je příběhem několika lidí, jejichž osudy se střetly v honbě za společným zájmem. Vleklé vyšetřování, množství důkazů i podezřelých a spousta slepých kolejí znamenalo pro všechny těžkou zkouškou vytrvalosti a nesmazatelně se podepsalo i na jejich osobních životech. Například ovlivnilo život Roberta Graysmithe (Jake Gyllenhaal), který stál od počátku v centru dění, neboť stejně jako Paul Avery pracoval v redakci San Francisco Chronicle ve chvíli, kdy začaly docházet první Zodiacovy dopisy. Nesmělý samotářský karikaturista, milovník hádanek a rébusů se do Zodiacova případu ponoří nejdřív z intelektuálního zájmu jako do hádanky, ale čím hlouběji se dostává, čím víc provázaností nachází a čím víc nitek rozplétá, tím víc ho případ pohlcuje. Je fascinován Zodiacovou postavou a rád by přišel na to, jaký vrah ve skutečnosti je, kdo může dělat taková zvěrstva a ještě se tím bavit.

Zodiac

Když jsem se dočetl, že se chystá opětovné natočení příběhu o nedopadeném sériovém vrahovi, očekával jsem thriller podobného ražení jako byl třeba Sběratel kostí - akce, emoce, vyhrocené scény, boj hodného detektiva proti maniakálnímu vrahovi. Zjištění, že se režie Zodiaca chopil David Fincher, tímto očekáváním trochu otřáslo, ale mé obavy i nadále přetrvávaly. Tím větší a příjemnější bylo mé překvapení, když jsem Zodiaca viděl. David Fincher opět dokázal, že je skvělý režisér, schopný točit zajímavé filmy neotřelým způsobem, aniž by k tomu potřeboval berličky typu: batalion akčních scén, množství speciálních efektů a triků a řadu hereckých celebrit zářící z filmových poutačů. Svého Zodiaca pojal jako snímek dýchající atmosférou 70. let, bezútěšností vleklého vyšetřování bez konce a jako průřez osudy lidí, kteří se ve vyšetřování nejvíce angažovali. Film plyne volným tempem, scénář i dialogy jsou skvěle propracované a hluchá místa se zde téměř nevyskytují. Volný tok vyprávění poskytuje dostatečný prostor k tomu, abychom se podrobně seznámili s charakterem jednotlivých postav, jejich motivací i dopadem, jaký má vyšetřování na jejich životy.

Zodiac

Z výše uvedeného je zřejmé, že nároky na herecké výkony byly opravdu značné, ale kvalitní casting a profesionalita herců v tomto případě režijní záměr více než podržely. Za zmínku stojí v první řadě herecký výkon Roberta Downeyho, který si s gustem a grácií zahrál excentrického, samolibého novináře Paula Averyho a dále pak postava introvertního karikaturisty Roberta Graysmithe (Jake Gyllenhaal), mimo jiné autora knih Zodiac, Zodiac Unmasked a dalších knih o známých sériových vrazích, u něhož se ponoření do případu pozvolna mění v posedlost.

Zodiac

Zodiac není žádným odlehčeným letním snímkem, který byste zvládli vybaveni krabicí popcornu a hektolitrem coly. Fincher od diváka vyžaduje pozornost - tu však odměňuje jemnými nuancemi filmového řemesla, s jejichž pomocí se celý příběh na plátně odvíjí. Skvělá kamera a vizuální odkaz k filmové klasice sedmdesátých let jsou pak posledními třešničkami na dortu, který má velký potenciál oslovit i náročnějšího filmového diváka.

Zodiac

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Warner Bros.

Zodiac (Zodiac) krimi / thriller / drama, USA, 2007

Režie: David Fincher, scénář: James Vanderbilt (na motivy knih Roberta Graysmithe), produkce: Ceán Chaffin, Brad Fischer, Mike Medavoy, Arnold Messer, střih: Angus Wall, kamera: Harris Savides, hudba: David Shire

Hrají: Jake Gyllenhaal (Robert Graysmith), Mark Ruffalo (inspektor David Toschi), Robert Downey Jr. (Paul Avery), Anthony Edwards (inspektor William Armstrong), Brian Cox (Melvin Belli)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.