Zobrazování sexualizovaného násilí vypadá v české filmové tvorbě stále neohrabaně. Jak z toho ven?

11. říjen 2022

Saša Michailidis se ptá filmové publicistky a dramaturgyně Kateřiny Horákové a filmového a televizního publicisty Martina Svobody. Jaké paralely v zobrazování sexuálních vztahů a násilí nacházíme v online seriálu České televize Pět let a v americkém filmu Blondýnka o Marilyn Monroe? Jakou roli sehrálo v zobrazování žen hnutí MeToo? A jak v tomto směru působí česká tvorba při v porovnání s tou americkou?

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.