Zjevné překvapení. Rusko k téhle agresi evidentně směřovalo, ukazuje druhý román Jany Guljuškiny

9. srpen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Spisovatelka Jana Guljuškina | Foto: Dybbuk

„Při anexi Krymu jsme byli v Rusku a šokovalo nás, že Západ dělal jako by nic,“ říká Jana Guljuškina

Rok po nadějném literárním debutu Jolka vychází Janě Guljuškině v nakladatelství dybbuk druhý román Paní S. V čem na předchozí knihu navazuje, jak dlouho text vznikal a jakou pointu mu dodala realita, na to se autorky ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

Rusko jako spouštěč psaní i velká inspirace. Spisovatelka Jana Guljuškina představuje svůj první román Jolka

Jana Guljuškina: Paní S.

Jakým způsobem navazuje Paní S. na Jolku? Je to přímé pokračování, nebo spíš pokračování v nastoupené cestě? Jak se Jana Guljušjkina posunula coby spisovatelka, co se mezi oběma knihami proměnilo? Podobně jako Jolka ukazuje Paní S. ve velké míře proudy vědomí, momenty pochybností, drobné záchvěvy, které prožívá asi každý, ale literatura se často nesoustředí na tyto procesy tolik jako na velké zlomy. Co je pro autorku tím podstatným, co chce ve svém psaní zachytit? Jak s tím souvisí líčení vpádu Ruska na Ukrajinu a následného dění u nás? A co ukazuje závěrečná změna perspektivy? 

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.