Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella
Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…
Nový repertoárový titul byl zvolen v diskuzi mezi dramaturgií divadla a osloveným režisérem Dodo Gombárem. Ten „přečetl“ román 1984 jako podobenství o bytostné potřebě svobody a lásky. Jako bývalý umělecký šéf smíchovské scény její herecký soubor důvěrně zná, a tak mu napsal adaptaci tzv. na tělo. Do hlavní role rebelujícího zaměstnance Ministerstva pravdy pak obsadil Davida Punčocháře. A proč by nás neměla nechat orwellovská klasika chladnými, vysvětlí v naší reportáži mj. dramaturgyně Martina Kinská.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.