Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella
Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…
Nový repertoárový titul byl zvolen v diskuzi mezi dramaturgií divadla a osloveným režisérem Dodo Gombárem. Ten „přečetl“ román 1984 jako podobenství o bytostné potřebě svobody a lásky. Jako bývalý umělecký šéf smíchovské scény její herecký soubor důvěrně zná, a tak mu napsal adaptaci tzv. na tělo. Do hlavní role rebelujícího zaměstnance Ministerstva pravdy pak obsadil Davida Punčocháře. A proč by nás neměla nechat orwellovská klasika chladnými, vysvětlí v naší reportáži mj. dramaturgyně Martina Kinská.
Související
-
Umělá inteligence nerozezná dramatickou situaci, říká ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek
Po mamince, ženě s italskými kořeny, zdědil režisér a ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek lásku k Itálii. Přes tatínka se zase dostal ke Karlu Čapkovi.
-
Naše nová hra je orwellovštější než Orwell, říká šéf Divadla pod Palmovkou Michal Lang
Do 4. listopadu probíhá v Divadle pod Palmovkou 4. ročník mezinárodního festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest.
-
Půl století proměn české společnosti. Divadlo na Vinohradech ho sleduje očima Josefa Škvoreckého
Zachytit osudy Danny Smiřického na pozadí českých dějin se stalo námětem nové inscenace pražského Divadla na Vinohradech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.