Zimnice

10. leden 2022

První sólová deska zpěvačky a multiinstrumentalistky Kateřiny Göttlichové s kolekcí autorských skladeb doprovázejících texty 19. století ze sborníků Františka Sušila a Karla Jaromíra Erbena. Recenzi připravil Pavel Zelinka. 

(…) Kateřina Göttlichová na desce experimentovala hned několikerým způsobem. Ve výsledku ale přišla se suverénní výpovědí, která je nakonec díky užitým textům, i přes multikulturní feeling, nejvíce usazená v domácí hroudě. Kdo už má pocit, že díky inspirovaných albům Vlasty Redla, členů skupiny Šafrán, v poslední době skrz alba a koncerty Jiřího Plocka, Jitky Šuranské nebo Tomáše Kočka obsáhl celou šíři domácím folklórem „inspirované hudby“, pak bude možná albem Zimnice příjemně překvapen. Kateřina Göttlichová, aniž by se snažila naplňovat jakýkoliv folkloristický kánon, totiž na své sólové prvotině předkládá suverénní autorskou výpověď. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Indies Scope.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.