Zikmund Winter: Bál na Malém rynku pražském

21. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 18. 5.
Stará Praha, Malé náměstí, Staré Město ( kolem roku 1910)

Povídku ze staropražských příběhů českého klasika Zikmunda Wintera čte Michal Pavlata. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Michal Pavlata
Připravila: Eva Willigová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2009

Zikmund Winter (1848–1912) byl spisovatel a historik, současník Aloise Jiráska a spolu s ním zakladatel české historické prózy. Pocházel z rodiny zvoníka na Starém Městě. Toto povolání zastával sám i po otcově smrti, aby pomáhal uživit rodinu. Po absolvování gymnázia vystudoval historii na Karlově univerzitě. Jako středoškolský profesor působil rok v Pardubicích a celé desetiletí v Rakovníku, potom v Praze. Významné bylo Wintrovo působení v Rakovníku, kde mu bylo umožněno studium archivních materiálů. Z nich získal látku nejen k četným odborným studiím o kulturním životě českých měst v období 14.–17. století, ale i pro svou činnost beletristickou.

V umělecké próze, již začíná Winter tvořit od poloviny 80. let 19. století, zobrazuje nejčastěji život řemeslnických vrstev nebo studentů a inteligence předbělohorského období. Mezi ně se vydává i v povídce Bál na Malém rynku pražském. Zachycuje v ní někdejší bohatý život na Malém náměstí v blízkosti toho Staroměstského, které se dnes už daleko více stává jen nenápadnou zastávkou proudu turistů mířícího k Orloji. Tehdy ještě žilo bohatým společenským životem tamních obyvatel.

autor: Eva Willigová
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?