Ženy, které tvořily hudbu

18. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ženy hudebnice (Amy Beach, Fanny Hensel-Mendelsson, Clara Wieck Schumann, Vítězslava Kaprálová)

Ženy – tvůrkyně. Dlouho panoval názor, že jde o protimluv, přesto hudební historie není chudá na jména skladatelek. Začíná to antikou, pokračuje prostředím středověkých klášterů, v renesanci a baroku se počet hudebních autorek zvětšuje a tak to jde až do 20. století. Dnes, zdá se, panuje v tomto oboru rovnoprávnost, stojí však za to připomenout si dobu, kdy skladatelky musely bojovat s předsudky, pseudovědeckými názory, společenskými konvencemi i pravidly svých rodin.

Pět dílů seriálu Kontexty připomene pět žen, které tvořily hudbu. Hildegarda von Bingen, středověká abatyše, vizionářka i léčitelka, je první z nich a na časové ose nejstarší. Fanny Hensel-Mendelsson a Clara Wieck Schumann reprezentují typ ženy 19. století, jejíž tvůrčí nadání muselo dát přednost talentu bratra, resp. manžela. Američanka Amy Beach se na dráhu výkonné umělkyně a skladatelky mohla vydat teprve po smrti svého manžela. Poslední osobností je Vítězslava Kaprálová, žákyně a múza Bohuslava Martinů.

Připravila: Dita Hradecká

Spustit audio

Související