Ženská emancipace, móda i tvrdá dřina. Galerie hlavního města Prahy vystavuje Nové realismy. Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945
Radostné chvíle i odvrácené strany života ve městě i na venkově, prostý i moderní život poháněný rozvojem technologií, pohledy na městskou i venkovskou krajinu, témata ženské emancipace, život národnostních menšin, dobovou módu a zábavu, i tvrdou práci v dělníků v továrnách – to vše a ještě víc ukazuje právě otevřená výstava Nové realismy. Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945, kterou právě otevřela Galerie hlavního města Prahy.
Na výstavě je prezentováno více než sto umělců a umělkyň, mezi nimi např.: Karel Čapek, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, František Muzika, Miloslav Holý, Pravoslav Kotík, Milada Marešová, Zdenek Rykr, Sándor Bortnyik, Ferdiš Duša, František Foltýn, Jaromír Funke, Paul Gebauer, Edmund Gwerk, Karel Holan, Běla Kašparová, Alfred Kunft, Ladislav Majerský, Erwin Müller, Ernest Neuschul, Jaroslav Rössler, Gejza Schiller, Ilona Singer, Erika Streit, Imro Weiner, Eugen Wiškovský a další.
Expozice přináší nový pohled na zažité vnímání výtvarné kultury v meziválečném Československu a představuje vedle sebe umělce různých národností. Ve druhém patře Městské knihovny ji můžete navštívit až do 25. srpna.
Související
-
Galerie Rudolfinum: UNEXPECTED. Dva roky války v díle ukrajinské umělkyně Zhanny Kadyrové
Příběh mezinárodně ceněné ukrajinské umělkyně Zhanny Kadyrové, jejíž pokojný život brutálně narušila ruská intervence, vypráví právě otevřená výstava UNEXPECTED/NEČEKANĚ.
-
Podivuhodný snový svět Jana Švankmajera a Evy Švankmajerové se právě proplétá kutnohorským GASKem
„Cele se poddej svým obsesím. Stejně nic lepšího nemáš. Obsese jsou relikty dětství. A právě z hlubin dětství pocházejí ty největší poklady.“ Jan Švankmajer
-
Pokoušíme se ukázat Čechy a Bavorsko jako jednotný prostor barokní kultury, říká historik Vít Vlnas
Vzácná přehlídka unikátních uměleckých děl boří zažité stereotypní představy o baroku jako období temna a politických a náboženských konfliktů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka