Zemřela legendární výtvarnice Jitka Svobodová. Připomeňte si ji nedávno otevřenou výstavou v GHMP!
Dne 15. května zemřela Jitka Svobodová. Malířka, autorka kreseb a prostorových objektů patřila k respektovaným uměleckým osobnostem, které na scénu vstoupily v 60. letech. Základní osu její nové výstavy Za hranou viděného tvoří kresby mnohdy až monumentálních rozměrů. Vidět je můžete ve druhém patře Městské knihovny, kam za architektem expozice Josefem Pleskotem a kurátorkou Helenou Musilovou vyrazil kolega Karel Oujezdský.
„Vystudovala malbu, zmiňuje, že chtěla být sochařka, a je nejznámější jako kreslířka. Což zní všechno trochu jako paradox, nicméně není – ona je velmi vizuální a velmi výtvarná. A to přesto, že jejími hlavními náměty jsou nejběžnější předměty a jevy z každodenního života. Dokáže vdechnout takový zvláštní, až metafyzický charakter tomu, co zobrazuje, je to až neuvěřitelné,“ popisuje tvorbu výtvarnice Jitky Svobodové kurátorka výstavy Za hranou viděného Helena Musilová.
K tvorbě Jitky Svobodové byla nakladatelstvím Arbor Vitae v roce 2022 vydána rozsáhlá monografie; v rámci výstavy v GHMP bude vydán průvodce výstavou doprovozený fotografiemi z instalace. Výstava bude k vidění do 20. srpna 2023.
Související
-
Mucha, Kupka nebo Švabinský. Západočeská galerie v Plzni vystavuje to nejlepší z období Belle Époque
Ta nejlepší díla ze svých sbírek z období Belle Époque vystavuje Západočeská Galerie v Plzni. Publikaci k výstavě vydává prestižní londýnské nakladatelství.
-
Josef Pleskot: Otevřený veřejný prostor jako médium, kde se odehrávají lidské vztahy
Kříž jako symbol Kristovy oběti se ve výtvarném umění a architektuře ve větší míře objevuje až od pátého století.
-
Člověk – umělec – legenda. Po více než 50 letech se Mánesovi příznivci dočkali jeho další výstavy
Právě otevřená rozsáhlá výstava Národní galerie v pražské Valdštejnské jízdárně byla připravena k 200. výročí narození Josefa Mánese. Zahrnuje více než 400 exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.