Zemřel Zdeněk Beran, malíř a pedagog pražské AVU
V pátek 7. listopadu v ranních hodinách zemřel v Nemocnici Na Bulovce český malíř Zdeněk Beran, dlouholetý profesor Akademie výtvarných umění v Praze. V Galerii Litera na Karlínském náměstí v Praze 8 právě probíhá výstava jeho prací nazvaná Studie prostorového zmatku. Přístupná bude do 19. prosince.
Malíř, autor expresivních objektů Zdeněk Beran (1937-2014) patřil ke generaci umělců, která vstupovala do českého výtvarného umění na přelomu padesátých a šedesátých let. Zúčastnil se legendárních neoficiálních ateliérových Konfrontací v roce 1960, na nichž se rodilo hnutí české strukturální abstrakce - informelu.
Na sklonku šedesátých let postupně přecházel k plastickému ztvárňování objektů a enviromentů. A celý život se znovu a znovu vracel k malbě a kresbě. Od roku 1990 až donedávna pedagogicky působil jako vedoucí ateliéru malby na pražské Akademii výtvarných umění. „Já si myslím, že Zdeněk Beran je jako výtvarník nedoceněný,“ říká Martin Horák, „stejně jako další výtvarníci jeho generace, kteří museli tvořit v tak nepříznivých podmínkách.“
I když na počátku vůbec nebyla plánovaná výstava a Zdeněk Beran se grafické práci více méně bránil a tři sítotisky, které zpracoval na zakázku Umělecké besedy, odmítal do svého díla zahrnout. Po naléhání přátel se umělec uvolil a ke grafickému dílu se vrátil. „Začal se tomu věnovat,“ vysvětluje peripetie vzniku souboru kurátor výstavy Martin Horák, „odložil malování obrazů a začal vstupovat do původních návrhů. Pomocí akrylů nebo pastelové tužky někde doplnil dvě tři čáry, ale jinde je to velmi razantní, takže předlohy jsou zcela potlačené.“